Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Со цел да се поедностави мрежната комуникација помеѓу младите со оштетен слух и говор, но и да се им доближи знаковниот јазик на сите други корисници на комуникациската мрежа Viber, учениците од државниот центар „Партенија Зографски“ учествуваа во изработка на стикери, кои се комбинација од македонски знаковен јазик и текст.

Во рамки на проектот ,,Одговорна иднина”, изминатиот период во училиштето „Партенија Зографски“ беа одржани повеќе работилници за графички дизајн под менторство на Јана Марковска од креативното студио „Do:More“, на кои учениците со оштетен слух и говор имаа можност да се запознаат со основните елементи и принципи на графичкиот дизајн.

Од хартија и молив, до практична работа на една од примарните програми за графички илустрации учениците ги создадоа своите први персонализирани стикери. Работилниците се реализираа со логистичка помош од педагогот и толкувач Викторија Волак. За изработка на стикерите е користена нова модернизирана дворачна знаковна азбука, изработена од Лазар Ѓиков, поранешен ученик во „Партенија Зографски“.

Благодарение на учениците Мухамед Асипи, Ивана Трајковска, Енис Аспиров, Јове Илиевски, Лаура Бектешовска, Јана Кацарска, Мираџ Аспиров, Кепсер Хасан, Мумудија Демирова, Мухамед Алиев, Кристина Стојковска, Марио Стојковски, Јовица Милановски и Ајдован Османовски, сега секој може да се запознае со основните комуникациски знаци кои ги користат лицата со оштетен слух и говор.

Проектот ,,Одговорна иднина” е во организација на Македонското модно здружение. Сите едукативни активности се поддржани од Образование за вработување во Северна Македонија - Е4Е. Стикерите може да се преземат бесплатно на линкот https://bit.ly/3vNaPJ5 или со скенирање на QR кодот.

Тагови
реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Софтвер

Tesla претстави нов суперкомпјутер, петтиот најмоќен во светот

Read more

Како да едитирате видео на YouTube откако ќе го објавите?

Read more

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Read more

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Read more
 

Гик

Jacob & Co претстави луксузен часовник од 580.000 долари

Читај повеќе

Мистериозна компјутерска грешка го стави вселенскиот телескоп Hubble во „безбеден режим“

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина и Русија ќе градат заедничка база на Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

Измислена лепенка што може да открие алкохол и кофеин во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Hyundai ги купи кучето-робот Spot и Boston Dynamics. Што планира со нив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla претстави нов суперкомпјутер, петтиот најмоќен во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Никогаш не поврзувајте го вашиот iPhone со оваа Wi-Fi мрежа

Читај повеќе

Honor во август ќе го претстави смартфонот Magic 3

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да едитирате видео на YouTube откако ќе го објавите?

Читај повеќе