Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

На овие рендгенски снимки се прикажани бели дробови на двајца пациенти - и двајцата заразени со коронавирус. Едниот беше вакциниран, а другиот не.

„Само невакцинираните се разболуваат од тешка форма на болеста. Тие често имаат потреба од кислород или им треба респиратор. Вакцинираните пациенти инфицирани со коронавирус имаат подобар проток на воздух во нивните бели дробови и повеќето од нивните бели дробови се обоени во црно на овие слики, што значи мало или никакво оштетување на белите дробови“, изјави д-р Сем Дурани за Mirror, каде беа објавени снимките.

Кај невакцинирана личност, се гледа дека белите дробови се доста оштетени и протокот на воздух е ограничен.

Ризикот од смрт е 11 пати поголем доколку лицето не е вакцинирано

„Ако се заразите и сте вакцинирани, најверојатно ќе развиете поблага форма на болеста“, рече Дурани, додавајќи дека вакцините делуваат.

Вакцините биле успешни во спречувањето на сериозни болести и смрт кај повеќето луѓе кои се инфицирале со COVID-19, но сепак нема да делуваат кај сите.

Некои примиле две дози, но сепак ќе завршат во болница. И покрај тоа, тие ќе имаат значително подобра состојба на белите дробови во споредба со оние без вакцинска заштита.

Податоците на американскиот CDC покажуваат дека ризикот од смрт од коронавирус е 11 пати поголем кај невакцинирано возрасно лице во споредба со лице кое е вакцинирано.

реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Здравје

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Опсесијата со здрава храна е болест и тешко се лекува

Read more

ECDC излезе со препораки за заштита од новиот сој омикрон

Read more

Зошто треба да јадете намирници богати со цинк?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Читај повеќе

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Читај повеќе

Драма кралици: Хороскопски знаци кои претеруваат за сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Опсесијата со здрава храна е болест и тешко се лекува

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Читај повеќе

Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

Читај повеќе

ECDC излезе со препораки за заштита од новиот сој омикрон

Читај повеќе

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе

Предлог за денешниот семеен ручек: Говедски гулаш со печурки

Читај повеќе