Како изгледала вселената веднаш по Големата експлозија?

Големата експлозија, или позната и како Бин бенг, е теоријата според која сѐ почнало. Но, како изгледал универзумот една минута по Големата експлозија?

Теоријата на Големата експлозија е претпоставен настан со кој почнало постоењето на вселената според набљудувањето на нејзиниот состав како и од теориските разгледувања и сфаќања.

Според оваа теорија, настанала голема експлозија по која се создал универзумот и сѐ што денес има во него. Според откритијата на науичниците, универзумот и ден денес ги чувствува последиците од Големата експлозија бидејќи тој сѐ уште се шири.

Звучи неверојатно, но научниците успеале да израчунаат до детаљ што се случувало во првите минути по Големата експлозија.

Remote video URL
Тагови
реклама

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Наука

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Read more

Конечно решена мистеријата за поларната светлина

Read more

Google мапираше дел од човечкиот мозок до најситни детали

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот OnePlus Nord CE 5G

Читај повеќе
  • play_arrow

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl ќе стигне во 2022

Читај повеќе

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Читај повеќе

Погледнете го првиот трејлер за играта Forza Horizon 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Читај повеќе

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Читај повеќе

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе