ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Како изгледаше најлудата група во историјата на Светските првенства?

Аргентина и Полска вчера им се приклучија на Франција и Австралија во осминафиналето на Светското првенство во Катар.

Франција загуби од Тунис со 1:0, но претходно обезбеди премин, додека Австралија со голот на Леки ја изненади Данска со 1:0 и влезе во второто коло како второпласирана. Но, Аргентина и Полска по многу поголема драма поминаа од групата во која беа и Мексико и Саудиска Арабија. Аргентина ја победи Полска со 2:0, но и покрај поразот, Полјаците се пласираа во осминафиналето бидејќи Мексико ја победи Саудиска Арабија со 2:1.

Полска загуби од Аргентина со 2:0 во судиското продолжение, а Мексико влезе во судиското надополнување со водство од 2:0 против Саудијците. Во тој момент Полска и Мексико беа целосно изедначени со четири бода, гол разлика 2:2, исто толку постигнати голови и нерешен резултат.

Одлучувачки критериум во тој момент беше фер-плејот, во кој Полска беше многу подобра со четири поени негатива (четири жолти картони) наспроти седумте негатива или седум жолти картони на Мексико. Мексико бркаше трет гол, но во петтата од шест минути судиско продолжение прими гол за 2:1. Да го дадеше третиот гол ќе минеше поради бројот на постигнати голови, но тоа не се случи.

Епската група на СП 1994 година

Беше тоа драматично разоткривање на групата, но ни приближно драматично како расплетот на групата Е на Светското првенство во 1994 година, која остана првата и единствена група во историјата на Светските првенства во која сите селекции имаа ист број на бодови.

Во таа група во 1994 година играа Мексико, Ирска, Италија и Норвешка. Сите четири селекции завршија со победа, реми и пораз, но Мексико беше прво со гол разлика 3:3, односно со најмногу постигнати голови. Ирска и Италија беа втори и трети со гол разлика 2:2, но Ирска беше пред Италија бидејќи ја победи со 1:0, што беше единствениот пораз на Италија во регуларното време на турнирот.

Понатаму отидоа и третопласираните екипи

Норвешка заврши на последното место со само еден постигнат гол, а тоа беше турнир на кој во осминафинале одеа првите две екипи од секоја од шесте групи (сега се осум) и четирите најдобри третопласирани репрезентации, меѓу кои се напика и Италија.

Мексико и Ирска беа елиминирани во осминафиналето, а Италија во финалето стигна со победи од 2:1 против Нигерија, Шпанија и Бугарија. Во финалето Италијанците загубија од Бразил кој победи на пенали со 3:2. По 120 минути немаше голови.

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Фудбал

Ибра на 41 година најави големо враќање: Ќе се пее друга песна

Read more

Марсеј го уништи сонот за двојна титула на моќниот ПСЖ

Read more

Саудиски принц богато ги награди фудбалерите на Ал Хилал за пласманот во финалето на СКП

Read more

Кој е Доменико Тедеско, новиот селектор на Белгија?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Бруклин се распаѓаат: По Ирвинг, ги напушти и Дурент

Читај повеќе

Ибра на 41 година најави големо враќање: Ќе се пее друга песна

Читај повеќе

Лејкерс се зезнаа – добија играч што го отпуштија во 2017 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Марсеј го уништи сонот за двојна титула на моќниот ПСЖ

Читај повеќе

Саудиски принц богато ги награди фудбалерите на Ал Хилал за пласманот во финалето на СКП

Читај повеќе

Повеќе спортисти загинаа во земјотресот, фудбалерот Атсу сè уште заробен под урнатините

Читај повеќе

Кој е Доменико Тедеско, новиот селектор на Белгија?

Читај повеќе

Хрватскиот фудбал во црно: Почина Чиро Блажевиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои фудбалски клубови се основани од цркви или религиозни групи?

Читај повеќе