Како Катар изгради тим за Светско „од нула“?

Кога Катар го доби правото да биде домаќин на Светското првенство во фудбал во 2022 година во 2010 година, се рангираше на 113-то место на Светската ранг листа на ФИФА, под земји како Хаити и Узбекистан, и никогаш претходно не се квалификувал за Светското првенство.

Дванаесет години подоцна, и покрај тоа што има мала популација и речиси никакво фудбалско наследство, Катар е центар на азискиот фудбал, откако го освои Азискиот куп во 2019 година, а сега е и до 50-тото место на Светското рангирање на ФИФА.

Во ова видео, HITC Sevens длабоко нурнува во тоа како Катар „од нула“ изгради фудбалски национален тим способен да се натпреварува на Светско првенство.

реклама

Фудбал

Марсеј го уништи сонот за двојна титула на моќниот ПСЖ

Read more

Саудиски принц богато ги награди фудбалерите на Ал Хилал за пласманот во финалето на СКП

Read more

Кој е Доменико Тедеско, новиот селектор на Белгија?

Read more

Хрватскиот фудбал во црно: Почина Чиро Блажевиќ

Read more

Нови видеа

play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Read more
play_arrow

Кристоф Валц е шеф од пеколот во мрачната серија The Consultant

Read more
play_arrow

Кои фудбалски клубови се основани од цркви или религиозни групи?

Read more
play_arrow

Архивски видео снимки од Скопје во 40-тите

Read more
play_arrow

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Read more
play_arrow
Што се случува кога змија ќе проголта друга змија?

Што се случува кога змија ќе проголта друга змија?

Read more
play_arrow

Само британски фејлови

Read more
play_arrow

Седум фудбалери кои ги бираат парите пред сè друго

Read more
play_arrow

Што ако планетите во Сончевиот Систем излезат од своите орбити?

Read more
play_arrow

Топ 20 најдобри филмови со Робин Вилијамс

Read more
play_arrow

Комшијата што буши, некст левел

Read more
play_arrow

Што се случува во Јувентус?

Read more