Како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија?

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на својот Instagram профил објави видео на кое се гледа изгледот на идната фабрика за вакцини што ќе се гради во оваа земја.

Претходно, претседателот Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ најавија изградба на фабрика за производство на вакцини, а сега е објавено и видео како треба да изгледа зградата.

„Вака треба да изгледа српската фабрика за вакцини што ја градиме со нашите партнери од Обединетите Арапски Емирати и Кина. Горд сум на Србија и нејзините достигнувања во медицината, фармацијата и здравството“, напиша Вучиќ во текстот што го објави со видеото.

Тој додаде дека наскоро ќе започне изградбата на фабрика за производство на ПЦР тестови.

реклама

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Актерката Силвија Стојановска доби затворска казна за транспорт на кокаин

Read more

Што ќе случи во вашето тело кога ќе се откажете од пивото?

Read more

Регион

Словенија прогласи крај на епидемијата, но не и на мерките

Read more

Словенија прогласува крај на епидемијата

Read more

Продолжени актуелните правила за влез во Грција

Read more

Скратен полицискиот час во Грција

Read more
 

Вести

Приведен криумчар на мигранти, пронајдени 13 лица од Пакистан

Читај повеќе

Од утре се укинува полицискиот час, одлучи Владата

Читај повеќе

Шекеринска: Овој НАТО Самит беше историски за земјава

Читај повеќе

Словенија прогласи крај на епидемијата, но не и на мерките

Читај повеќе

Кривична за скопјанец за криумчарење мигранти

Читај повеќе

Неколку скопски улици утре без вода

Читај повеќе

AstraZeneca: Терапијата со антитела не успеа да спречи развој на коронавирус

Читај повеќе

Унгарија со закон го забрани промовирањето на хомосекусалноста

Читај повеќе

Нови 29 случаи на COVID-19 од 2.887 тестирања

Читај повеќе