Како Лондон го намалува бројот на стари возила на улиците?

Градот Лондон ја прошири областа што ја зафаќа наплатата за влез на постари возила со повисоки емисии на гасови за да го подобри квалитетот на воздухот.

Влезот во центарот на градот за постари возила чини 12,50 фунти, а сега зоната со ултра ниска емисија ќе биде проширена до Тотенхем на север и Брикстон на југ.

Загадувањето во центарот на градот се намалува

Надоместокот ќе го плаќаат сопствениците на бензинци кои не го користат стандардот за гориво Еуро 4, задолжителен од 2005 година, и дизел моторите кои не го користат стандардот Еуро 6, воведен во септември 2015 година.

Лондон се обидува да го намали загадувањето во центарот и со такса за сообраќајниот метеж од 15 фунти, која возачите, со одредени исклучоци, ја плаќаат од седум наутро до десет навечер. Со овие мерки, градот постепено ќе се „ослободи“ од старите возила кои се сметаат за големи загадувачи на воздухот.

Земјите и градовите ширум светот се подготвуваат да спроведат слични планови.

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Автобус изрешетан со „калашников“ во Косово, загинаа двајца тинејџери и возачот

Read more

Свет

Откриена поврзаност помеѓу семејното насилство и ризикот од радикализација

Read more

Австрија во локдаун: Политичарите се журкаат, граѓаните бесни

Read more

Зошто СЗО ги скокна буквите Nu и Xi при именувањето на новиот сој на коронавирусот?

Read more

Новиот сој B.1.1.529 е позаразен од претходните

Read more
 

Вести

Димитар Ковачевски ќе се кандидира за лидер на СДСМ

Читај повеќе

Двајца од повредените во автобуската несреќа во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Читај повеќе

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Читај повеќе

Откриена поврзаност помеѓу семејното насилство и ризикот од радикализација

Читај повеќе

Предадени материјалите за истрагата за автобуската несреќа на бугарските обвинители

Читај повеќе

Русите ги зафати „крипто треска“

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Информации потребни при избор на кредит – дел од Денови на финансиската писменост

Читај повеќе

Центар за стручно образование и обука за зелени иновации ќе се отвори во Скопје до крајот на годината

Читај повеќе

Прва француска стратешка инвестиција во соларен парк во Северна Македонија

Читај повеќе