Како марулата да остане свежа и до две недели?

Со овој едноставен трик марулата ќе остане свежа подолго многу подолго отколку што нормално може.

Ни се случува понекогаш зеленчукот да остане подолго во фрижидер и да заборавиме на тоа. Кога сакаме да го консумираме, сфаќаме дека омекнал и се исушил. Тоа најчесто се случува со марулата, односно зелената салата, бидејќи има многу краток рок на траење.

Сепак, постои едноставен трик како за да ја зачувате вашата марула, па повеќе нема да морате да фрлате зеленчук в канта.

Најпрво одвојте ги листовите, исечкајте ги, измијте ја марулата и половично исушете ја (неопходно е да има малку влага за да остане свежа). Наредете ги зелените листови во пластичен сад со капак, а одозгора ставете хартиена крпа/салфетка.

Пред да го затворите садот, обидете се да исфрлите што повеќе воздух од него, а потоа ставете го во фрижидер.

Кога сакате свежа салата, земете онолку колку што ви треба од садот, а остатокот покријте го со ново парче хартиена салфетка и можете повторно да го ставите во фрижидер. Салфетката ќе ја задржи потребната влага во садот, што овозможува марулата да остане свежа, а од друга страна ќе впие доволно за да не скапува.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Read more

Рецепти

Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Read more

Неколку рецепти за летни салати што заситуваат

Read more

Идеја за ручек: Пилешки плескавици

Read more

Рецепт на денот: Печен компир со два вида сирење

Read more
 

Магазин

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Читај повеќе

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Читај повеќе

Казни ако оставате предмети за да си чувате место на плажа во Пефкохори

Читај повеќе

Десет најчудни симптоми на бременост

Читај повеќе

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Читај повеќе

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Читај повеќе

Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Читај повеќе

Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Читај повеќе