Како пиењето вода помага во намалувањето килограми?

Б.С.Б.
/ 20.05.2022 / 16:26

Дури и кога мируваме, нашето тело троши енергија. Но, колку енергија троши зависи од неколку фактори.

Ако сакате вашето тело да троши повеќе калории кога не сте физички активни, потрудете се во текот на денот да пиете доволно вода. Едно истражување покажа дека за 10 минути пиење 0.5 литри вода потрошувачката на енергија во текот на неактивност се зголемила за 24 до 30 проценти. Овој ефект траел најмалку 60 минути, па се препорачува да пиете по малку вода на секој час.

На кои начини пиењето вода помага во намалување на килограмите?

Намален апетит

Пиењето вода пред оброк го намалува апетитот, особено ова е видливо кај повозрасни луѓе.

Помало внесување калории

Познато е дека газираните и негазираните сокови имаат голема енергетска вредност, додека водата нема. Значи, ако пиете вода наместо овие пијалаци, ќе го намалите внесувањето калории и со самото тоа ќе го изгубите вишокот килограми.

Како да пиете доволно вода?

Во летните денови од голема важност е да пиеме вода. Ако тоа не ви е навика може да се послужите со неколку трикови:

- залепете ливче на вашето биро со потсетник да пиете вода

- секогаш носете со вас шише вода

- поставете аларм на телефонот, на секој час нека ве потсетува дека е време да пиете вода.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Фит

Нов трик за слабеење: Путер во утринското кафе

Read more

Тренинг за почетници: 15 минути вежби за целото тело

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Спремни за новиот ден: 20 минути забрзан пилатес за активирање на сите мускули

Read more
 

Магазин

Топлотен удар: Што треба да знаете и како да се заштитите?

Читај повеќе

Кога не е добро време да ги миете забите?

Читај повеќе

Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

Читај повеќе

Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Читај повеќе

Како без правосмукалка да исчистите скршено стакло?

Читај повеќе

Моден викенд Скопје со млади сили одбележа 25 сезони

Читај повеќе

Препораки како да се заштитите од високите температури

Читај повеќе

За блескави подови, во водата за чистење додајте кујнска сол

Читај повеќе

Како сами да го исчистите домашниот клима уред?

Читај повеќе