Како помалку да се потите на високи температури?

Потењето е нормално, но ако се потите прекумерно може да биде многу непријатно.

Потењето го лади телото, а потта се лачи од телото преку жлездите кои ја покриваат кожата. Потта е главно вода, но содржи и соли, шеќер и некои хемикалии. Кога се потиме, температурата на телото ни опаѓа.

Кога вежбате, сосема е нормално да се потите многу, но понекогаш прекумерното потење може да дојде ненајавено и да биде прилично непријатно, но за среќа постојат начини да го спречите тоа.

Еве што можете да направите за подобра контрола над потењето.

Користете антиперспирант

Тоа е супстанција која ќе ја блокира работата на жлездите, а може да содржи метали како цинк и алуминиум кои го блокираат лачењето на потта низ порите. Се разликува од дезодоранс кој само го покрива мирисот на пот. Иако најчесто се користат под пазувите, можете да ги користите и на рацете, стапалата и лицето доколку имате хиперхидроза, состојба која предизвикува прекумерно потење.

Иако не оставаат сериозни здравствени последици, понекогаш можат да ја иритираат кожата и да предизвикаат појава на осип или мозолчиња.

Ги има во повеќето аптеки и лесно се комбинираат со дезодоранси. Иако често се продаваат под името дезодоранс, на етикетата на производот ќе го најдете зборот антиперспирант. Некои посилни форми на производот се достапни на рецепт.

Значи, ако се борите со потење, размислете за овие чекори:

Антиперспирантите мора да се нанесат на кожата пред потењето да почне да делува. Исто така, важно е да ја одржувате кожата сува, така што минералите во производот ја блокираат потта.

Размислете за бричење: бричењето на пазувите може само да го зголеми заштитниот ефект и да го намали непријатниот мирис.

Храна

Она што го јадете дефинитивно ќе влијае на тоа колку се потите. Еве кои намирници треба да ги избегнувате:

Зачинета храна, како лути пиперки: Како што телото обработува зачинета храна или пијалок, може да го зголеми отчукувањата на срцето, што ќе ја зголеми телесната температура и ќе предизвика потење.

Масна, преработена храна: Телото мора да работи малку повеќе за да преработи мрсна храна, што може да ја зголеми телесната температура.

Солена храна: Ако ја промените исхраната и го намалите внесот на солена храна, телото подобро ќе ја регулира температурата и помалку ќе се потите. За среќа, ова е сезона која нуди неколку здрави намирници како овошје и зеленчук, кои се богати со вода и можат да го разладат телото.

Пијте многу течности

Течноста ќе го олади телото и ќе го спречи прекумерното потење. Препораките за дневни потреби за течност (вклучувајќи вода, како и други течности од храна и други пијалоци) се 3,0 литри за мажи и 2,2 литри за жени. При поголема физичка активност, повисоки температури на воздухот, во влажна и топла клима, потребно е дополнително внесување на вода.

Неопходно е да се зголеми внесот на вода за време на бременост и доење и во случај на одредени здравствени состојби (покачена телесна температура, дијареа, повраќање).

Започнете го денот со утринска чаша вода (2 dcl) и пијте во текот на денот. Чаша млака вода наутро го стимулира варењето и помага при утринското празнење.

Пијте вода пред да ожеднете. Пијте вода што е можно почесто, дури и кога не сте жедни, бидејќи механизмот на жед не може точно да покаже кога е време за вода и со тоа да спречи дехидрација.

Важно: кога чувствувате жед, веќе сте малку дехидрирани.

Избегнувајте кофеин и алкохол бидејќи тие можат само да ја зголемат телесната температура и да предизвикаат потење.

Носете облека во која кожата дише

За да избегнете потење, треба да внимавате што носите.

Најдобри се ткаенините што дозволуваат кожата да дише, како што е памукот. Избегнувајте синтетички влакна и свилата исто така може да предизвикаат прекумерно потење.

Бојата на вашата облека исто така може да направи разлика, затоа не носете темна облека.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Живот

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Read more

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Read more

Опасен TikTok тренд ветува идеално исончан тен

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
  • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе