ЛА ЛИГА 2020/21

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Репрезентативецот на БиХ Миралем Пјаниќ синоќа го запиша официјалното деби за Барселона во триумфот на Каталонците против Виљареал со 4:0 во дуел од Ла Лига.

Пјаниќ влезе во игра во 78. минута на местото на Серхио Бускетс и иако немаше многу време да ги покаже своите вештини на теренот, успеа да ги одушеви навивачите на Барса, барем судејќи по коментарите на социјалните мрежи.

Remote video URL

Она што особено им се допадна на навивачите на Барселона очигледно е „фудбалерската агресивност на Пјаниќ на терен“ и повеќето сметаат дека тој би требало да биде стартер во следните натпревари.

URL

Пјаниќ само 30-тина секунди по влегувањето во игра одзеде две топки и го презеде диригирањето со играта на Барса. За 12 минути поминати на терен имаше 23 контакти со топката, 18 пасови (со точност од 95%), еден добиен дуел и две пресечени топки.

URL
URL

Навивачите на Каталонците сметаат дека Пјаниќ треба да се најде во почетниот состав на Роналдо Куман, а репрезентативецот на БиХ по дебито за Барса порача:

„Од првиот ден мора да веруваме во себе, оти никој друг нема.“

URL
URL
URL
реклама

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Цицлест четврток

Read more

Фудбал

Светски фудбалери кои некогаш биле бегалци

Read more

Виери: Меси е фудбалскиот Хари Потер

Read more

Лампард откри кој е за него подобар од Меси и Роналдо

Read more

Пирло: Овој Јуве е сѐ уште во изградба, Барса е многу пред нас

Read more

Спорт

Алфа Ромео ќе го задржи името за сезоната 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски фудбалери кои некогаш биле бегалци

Читај повеќе

Виери: Меси е фудбалскиот Хари Потер

Читај повеќе

Брестовац го објави списокот на ракометари за претстојните квалификации

Читај повеќе

Лампард откри кој е за него подобар од Меси и Роналдо

Читај повеќе

Пирло: Овој Јуве е сѐ уште во изградба, Барса е многу пред нас

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона го доби дербито со Јувентус, Јунајтед му даде 5 гола на Лајпциг

Читај повеќе
  • play_arrow

Инѕаги: Сонував да урлам на мојот деби гол, ама се расплакав

Читај повеќе

Пандев и Несторовски минаа во наредното коло од Копа Италија

Читај повеќе