Како правилно да ги отстраните пестицидите од овошјето и зеленчукот?

Најновото истражување на непрофитната Environmental Working Group (EVG) покажа кои овошја и зеленчуци се највалкани, односно кои содржат најмногу остатоци од пестициди.

За да ги состави овие списоци, EVG анализира повеќе од 45.000 различни примероци на овошје и зеленчук.

Се покажа дека некои луѓе, поради загриженоста за чистотата на овошјето и зеленчукот, се откажуваат од јадењето овошје, што е најлошата одлука што можете да ја донесете.

Список на највалкани овошја и зеленчуци:

Јагоди

Спанаќ

Кељ

Млад кромид

Праски

Круши

Нектарини

Јаболка

Грозје

Пиперки и лути пиперки

Цреши

Боровинки

Грав

Домати

Иако има ниско ниво на остатоци од пестициди, доволно е да има големо влијание. Можете да го заштитите вашето здравје со јадење овошје и зеленчук, дури и ако миењето не ги отстрани целосно остатоците од пестициди.

Сепак, овошјето и зеленчукот треба добро да се мијат пред консумирање за да се избегнат какви било реакции или алергии предизвикани од пестициди. Бројот на примероци со видливи остатоци од пестициди се зголеми за боровинки и боранија, кои беа значително помалку во претходните истражувања.

Како правилно да се мијат овошјето и зеленчукот?

Миењето и чистењето ги намалуваат, но не ги отстрануваат нивоата на остатоци од пестициди. Лупењето на овошјето и зеленчукот кога е можно може да ги намали остатоците од пестициди поефикасно од миењето. Но, и овошјата што се излупени треба прво да се измијат бидејќи нечистотијата од кората може да ја пренесете со нож до делот што го јадете.

Истражувањата покажаа дека четкањето и триењето на свежите производи под ладна проточна вода е исто толку ефикасно како и користењето раствор од оцет за намалување на бактериите. Не мијте ги производите со детергент, комерцијални детергенти и сапун. Овошјето и зеленчукот може да ги апсорбираат овие производи и да имаат уште полош ефект од пестицидите.

Кељот, спанаќот и другиот лиснат зеленчук најдобро се мијат така што ќе ги натопите, ќе ги оставите во вода неколку минути и ќе видите дека целата нечистотија паднала на дното.

Методот на миење со сода бикарбона е многу корисен бидејќи безбедно ги отстранува сите пестициди и земја.

реклама

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Живот

Дали сте подготвени за второ дете?

Read more

Нова јапонска апликација за запознавање им помага на осамените да најдат ВИ партнери

Read more

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Read more

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Read more
 

Магазин

Kоја храна телото ја вари најбрзо, а која најбавно?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за второ дете?

Читај повеќе

Како да препознаете предозирање со витамин Б3?

Читај повеќе
  • filter

6 производи што не смеете да ги користите кога сте изложени на сонце

Читај повеќе

Нова јапонска апликација за запознавање им помага на осамените да најдат ВИ партнери

Читај повеќе

Како да препознаете дали сте навистина гладни или само стрвни?

Читај повеќе

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Читај повеќе

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Читај повеќе

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Читај повеќе