Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Познатото јапонско јаболко, наречено каки, е многу здраво, но кога го јадете треба да обрнете внимавате на две работи.

Каки јаболкото, кај нас попознато како јапонско јаболко, или рајско јаболко, е дрвенесто растение од семејството Ebenaceae од видот Diospyros, познато во целиот свет како каки јаболко. Може да расте како повеќе дрвја израснати од истиот корен или како само едно дрво, може да достигнат висина од 7,5 метри. Расте најдобро во области со умерено ладни зими и не премногу топли лета.

Се разбира, води потекло од Јапонија, каде дрвја од ова растение може да се најдат стари и до пет века. Во Европа се појавило во средината на XIX век.

Во Јапонија се нарекува каки (柿), во Кина го викаат ши (柿), во Кореја е гам (감), во Индионезија кесемек (kesemek), а во Непал халувабед (हलुवाबेद). Овие азиски народи го консумираат над 2 илјади години. И тоа како е здраво, а по изгледот потсетува на домат.

Каки јаболкото е богато со витамини А и Ц, а содржи и минерали како железо, калциум и калиум. Та е добар извор на влакна и антиоксиданси, а може да помогне во зајакнувањето на вашиот имунитет. Приближно 100 грама од ова овошје содржи околу 70 калории.

Можете да го јадете свежо, сушено или варено. Доколку го консумирате целото овошје, би било препорачливо да ја излупите кората пред јадење бидејќи содржи поголеми количини тианин. Ова соединение може да ја забави апсорпцијата на други корисни елементи.

Не консумирајте го на празен стомак бидејќи може да го зголеми ризикот од дијареа. Најдобро би било да ги јадете после оброк.

Добра идеја е да ја извадите кората, да ја исечкате и да ја ставите во јогурт или грчки јогурт. Можете да го користите и како додаток на други деликатеси.

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Живот

8 фрази што веднаш треба да ги исфрлите од употреба

Read more

Со едноставен трик продолжете го траењето на лебот

Read more

Четири грешки што го уништуваат изгледот на дневната соба

Read more

Финансиски хороскоп за март 2024 година

Read more
 

Магазин

8 фрази што веднаш треба да ги исфрлите од употреба

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачорот ме лиже, да го лизнам и јас да види како е

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик продолжете го траењето на лебот

Читај повеќе

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Читај повеќе

Три малку познати симптоми што укажуваат на ризик од срцева болест

Читај повеќе

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Читај повеќе

Четири грешки што го уништуваат изгледот на дневната соба

Читај повеќе

Гурмански залаци од јунешко месо и печурки

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за март 2024 година

Читај повеќе