Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Како старееме, пријателите стануваат исклучително важен дел од животот и се големо влијание врз нашето психофизичко здравје.

Според истражување на списанието Personal Relationships, добрите односи и јаките пријателски врски со текот на годините ни се попотребни од семејството.

Во истражувањето биле опфатени повеќе од 270.000 луѓе во скоро сто држави. Истражувачот и психолог Вилијам Чопик на почетокот открил дека цврстите врски со семејството и со пријателите се поврзани со здравјето и среќата. Меѓутоа, луѓето кои во староста имаат одржано цврсти врски со пријателите се поздрави и посреќни.

Во вториот круг од истражувањето Чопик открил дека луѓето кои немаат пријатели во староста се повеќе наклонети кон хронични заболувања.

„Разни истражувања покажале дека во друштво на пријателите уживаме, сме поопуштени и насмеани, а дружењето со семејството може понекогаш да биде посериозно, по малку монотоно, а некогаш и напорно“, вели Чопик.

Цврстите пријателски врски придонесуваат за подобро ментално и физичко здравје, особено во староста. Чопик нагласува дека луѓето често си ги занемаруваат пријателите на сметка на сопружниците и децата бидејќи сметаат дека тие доаѓаат на прво место.

„Важно е да се биде посветен на семејството, но пријателствата имаат посебно влијание на нас. Во текот на нашите животи ги испуштаме површните пријателства и остануваме со оние кои навистина ни значат. Во староста знаете дека околу вас останале луѓе кои ве прават среќни и со кои полесно ги надминувате сите потешкотии“, вели Чопик во извештајот од истражувањето.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Здравје

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Read more

Лекарите открија скриен ран знак на замастен црн дроб

Read more

Како да препознаете дека на организмот му недостасува вода?

Read more

Витамини и минерали што не треба да се земаат заедно

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе