Како радикалните градинари го окупираа Њујорк?

Градот Њујорк изгледаше многу поразлично во 60-тите и 70-тите. Остриот економски пад значеше масовно неинвестирање и урбано пропаѓање, особено во посиромашните населби.

Токму тоа го забележаа Хети Картан и Лиз Кристи во нивните заедници кога се сплотија во намерата да ги оживеат нивните маала така што ќе ги раззеленат.

Нивните радикални градинарски подвизи го трансформираа пејзажот на Њујорк.

Приказната ја раскажува екипата на Vox.

реклама

Живот

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Read more

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Read more

Сестрата на Роналдо претходно го исмејуваше коронавирусот, сега заврши во болница

Read more

Топлотен бран го нокаутира Балканот, доаѓа облак сахарска прашина

Read more

Нови видеа

play_arrow

Како да го забрзате метаболизмот по 40-тата година?

Read more
play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во август 2021

Read more
play_arrow

Дали се слабее со 20.000 чекори на ден?

Read more
play_arrow

Трејлерот за последната сезона на „The Walking Dead“ е прилично брутален

Read more
play_arrow

Што ќе се случи ако цел месец се туширате со ладна вода?

Read more
play_arrow

30 интересни факти за „Interstellar“

Read more
play_arrow

Олимпијада во верзија на Реми Галард

Read more
play_arrow

Кој е побрз: Mercedes AMG C63 Black Series или BMW M3 F80?

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Read more
play_arrow

Што ако би можеле да го посведочите крајот на светот?

Read more
play_arrow

Нема живот, само ужас: 10 најстрашни планети во универзумот

Read more