Како радикалните градинари го окупираа Њујорк?

Градот Њујорк изгледаше многу поразлично во 60-тите и 70-тите. Остриот економски пад значеше масовно неинвестирање и урбано пропаѓање, особено во посиромашните населби.

Токму тоа го забележаа Хети Картан и Лиз Кристи во нивните заедници кога се сплотија во намерата да ги оживеат нивните маала така што ќе ги раззеленат.

Нивните радикални градинарски подвизи го трансформираа пејзажот на Њујорк.

Приказната ја раскажува екипата на Vox.

реклама

Живот

Три хороскопски знаци на кои не треба да им верувате

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Read more

Нови видеа

play_arrow

Најдобрите чаеви за слабеење и забрзување на метаболизмот

Read more
play_arrow

Како изгледа подводно деминирање

Read more
play_arrow

Како луѓето да ве почитуваат како лидер?

Read more
play_arrow

Зошто Американците не смеат да пијат алкохол до 21 година?

Read more
play_arrow

Колку вредат човечките органи на црниот пазар?

Read more
play_arrow

Авионска фејл компилација

Read more
play_arrow

„Maid“- новата серија која ќе ви го разнежни срцето

Read more
play_arrow

Зошто сè уште не сме нашле вонземјани?

Read more
play_arrow

Како ќе изгледа Марс по 100 години отсега?

Read more
play_arrow

Спортска фејл компилација

Read more
play_arrow

Десет работи кои никој не ви ги кажува за стомачните мускули

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more