Како САД ја победија Русија во трката за вселената?

Состојбата на теренот за истражување на Вселената се менува.

Поделеноста меѓу САД и Русија од времето на Студената Војна е одамна минато. Сега има други играчи на теренот. Кина, Индија, Јапонија и Израел имаат ракетни програми и можат да лансираат сателити, а и Бразил напорно се обидува да го стори тоа.

Дали истражувањето на вселената е првенствено од политичка или научна природа, или пак се работи за нешто што може да биде корисно во комерцијални цели? Се наоѓаме ли на почетокот на нова вселенска ера?

Истражувањата на вселената вклучуваат употреба на астрономија и вселенска технологија за да се истражи поблиската и подалечната вселена.

Вселенското истражување често се користи како замена на конкурентноста на геополитичките соперници, како што беше Студената војна. Раната ера на вселенското истражување се случило поради „Трката за вселената“ (Space race) помеѓу Советскиот сојуз и Соединетите Американски Држави (САД), а често како граници за периодот се земени лансирањето на првото летало направено од човекот за кружење околу земјата, Советскиот Спутник 1 на 4 октомври 1957 година, како и првото спуштање на Месечината од страна на американското вселенско летало Аполо 11 на 20 јули 1969 година. Советската вселенска програма достигна многу од првите важни настани, вклучувајќи го и првото живо суштество во 1957 година, првиот лет на човек во вселената Јуриј Гагарин Восток 1 во 1961 година, првата вселенска прошетка на Алексеј Леонов во 1965 година, првото автоматско слетување на друго небесно тело во 1966 година и лансирање на првата вселенска станица Саљут 1 во 1971 година.

По првите 20 години од истражувањата лансирањата биле вршени со ракети и друга опрема која се користела само еднаш. Главното преместување во овој контекст претставува американската шатл програма и советската вселенска станица Мир. Од 90-те години на минатиот век понатаму започна да се промовира вселенскиот туризам, како и приватните вселенски истражувања на Месечината.

Factnomenal се позанимаваа со прашањето како САД сепак ја победија Русија во трката за вселената?

Remote video URL
реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Наука

Мистериозна компјутерска грешка го стави вселенскиот телескоп Hubble во „безбеден режим“

Read more

Кина и Русија ќе градат заедничка база на Месечината

Read more

Експертите одговараат: Дали постојат вонземјани?

Read more

Колку тежат сите SARS-CoV-2 вируси во светот?

Read more
 

Гик

Jacob & Co претстави луксузен часовник од 580.000 долари

Читај повеќе

Мистериозна компјутерска грешка го стави вселенскиот телескоп Hubble во „безбеден режим“

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина и Русија ќе градат заедничка база на Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

Измислена лепенка што може да открие алкохол и кофеин во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Hyundai ги купи кучето-робот Spot и Boston Dynamics. Што планира со нив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla претстави нов суперкомпјутер, петтиот најмоќен во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Никогаш не поврзувајте го вашиот iPhone со оваа Wi-Fi мрежа

Читај повеќе

Honor во август ќе го претстави смартфонот Magic 3

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да едитирате видео на YouTube откако ќе го објавите?

Читај повеќе