Како се чува и вози автомобил на -50°C?

И додека кај нас првите минусни температури веќе се сметаат за проблематични за работата на автомобилите, во некои региони во светот автомобилите мора да функционираат на екстремно ниски температури и до -70 Целзиусови степени.

Огромните пространства на Сибир дефинитивно припаѓаат на таква област со екстремен студ. Територијата на Република Јакутија се смета за една од најстудените населени области на Земјата, додека главниот град Јакутск е и најстудениот во светот во конкуренција на градови со повеќе од 100.000 жители.

Дури и во такви тешки услови, животот мора да продолжи, а патните возила се ставени на особено голем тест. Во зима е толку студено што некои сопственици не ги ни исклучуваат своите автомобили, додека други ги чуваат во загреани гаражи. Оние на кои автомобилот навистина не им е потребен, едноставно го вадат акумулаторот и го оставаат автомобилот да „одмара“ додека не дојдат потопли денови.

Доколку е потребно да се стартува моторот на буквално замрзнат автомобил, постои решение. Како што покажува видеото, потребно е автомобилот да се загрее со индустриски грејач околу два часа. Штом маслото во моторот се одмрзне, батеријата се враќа и моторот се стартува.

Но и тоа не значи дека можете да тргнете на патување. Повеќето од нив возат докажани стари возила UAZ, или класичен теренец или буханка, но на секое долго возење одат со друго возило. Доколку дојде до дефект на отворено без засолниште, патниците многу брзо ќе се најдат во неволја.

Затоа, доверливоста на возилото е приоритет, поважна од удобноста и, на пример, одредена опрема. Исто така, не е лошо дополнително да се изолира возилото. Двојното ветробранско стакло ќе спречи замрзнување, а моторниот простор може да се заштити со кожа. Дополнителната изолација на картосериските исто така не е лоша идеја. Во конкретниов случај можеме да видиме што може да се направи за нешто помалку од 70 евра.

Remote video URL
Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Авто новости

Од Скопје до Рим со едно полнење на батеријата

Read more

Ferrari: Хакирани сме, но нема да платиме откуп

Read more

Одредени финалистите на Националниот избор за Автомобил на годината во Македонија

Read more

Шампионскиот болид на Шумахер од 2000 година ќе се продава на аукција

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Од Скопје до Рим со едно полнење на батеријата

Читај повеќе

Ferrari: Хакирани сме, но нема да платиме откуп

Читај повеќе
  • filter

Одредени финалистите на Националниот избор за Автомобил на годината во Македонија

Читај повеќе

Шампионскиот болид на Шумахер од 2000 година ќе се продава на аукција

Читај повеќе
  • play_arrow

Секси Golf

Читај повеќе

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелаши и бензинци

Читај повеќе
  • play_arrow

„Франкенштајн“ на тркала

Читај повеќе
  • filter

Lamborghini Urus го помина ирскиот третман во Carlex

Читај повеќе

Audi се откажува од уште еден легендарен модел

Читај повеќе