Како се „преведува“ бериќатверс‘н?

Интернетот е вистинско богатство, ако знаете како да го користите.

На социјалната мрежа Facebook веќе подолго време функционира групата „Пуздер правам... од македонскиот јазик!“, каде се разменуваат мислења, совети и искуства за правилна употреба на македонскиот јазик.

Често се наидува и на барање помош меѓу членовите, како и примери за вистинско правење „пуздер“ од јазикот.

Едно барање го привлече нашето внимание, иако би рекле дека повеќе соодветствува за во групата „Прифатилиште за преведувачи и толкувачи / Translator-Interpreter Pound“, со оглед на тоа дека членот дури и го ставил зборот „преведува“ во наводници, како да е несигурен што точно бара.

Како се „преведува“ бериќатверс‘н?

Ова е тешкото прашање, за кое и преведувачите би се почешкале по глава, бидејќи станува збор за одомаќинет турцизам. Апелот има над 50 одговори, но решението на еден од членовите е толку бесценето, што решивме да ви го пренесеме во целост, да ви се најде.

Како и во ОВОЈ случај, ова го објавуваме во #мкфејл чисто технички. Не го сметаме за фејл, туку за победа на денот.

Објаснувањето:

Во дадениот пример "бериќетверс'н" гледам како објаснување сите го спомнувате бог. Но бог во тој збор не е наведен. Според тоа таквиот превод не е соодветен. А и самиот збор е погрешно напишан.

Тој треба да биде напишан одделно, "бериќет вер с'н".

Зошто?

Еве ви детална анализа:

Бериќет = изобилство на добра (материјални и нематеријални). Пример:

"Оваа година беше бериќетна".

Значи нивата дала многу род.

Вер = дај (дава).

Пример:

"Ver mi" = дај ми

"Ver bana" = дај ми мене

"Ver oni" = дај му нему

С'н - сен = ти (лична заменка втро лице еднина)

Кога ќе се поврзат овие зборови испаѓа:

"Изобилство да ти даде"

Е сега, доколку некој сака да го поврзе бог во ова, тогаш се користи изразот кој кај нас се изговара: "алаверс'н"

Ала - аллах = бог

Вер - дава

С'н - сен = ти

Односно тоа значи: "Бог да ти даде."

Додека сме тука, во овој контекст би можеле да ја спомнеме и следнава изрека: "Бинбериќетверс'н"

Ако и овде се разделат зборовите на "бин бериќет вер с' н" веќе ќе ги согледате досега објаснетите зборови, освен првиот, "бин" што значи 1000 (илјада)

Односно: "Илјада добрини да ти даде."

57+ години живеам во турско маало и турскиот јазик го знам доволно за да се разберам со комшиите.

А еве, и за да дадам по некое објаснување на ФБ.😏

Но исто така знам доволно и за да најдам грешки во преводот на гугл.

Ако користите google translate, ќе најдете грешки

Пр.

Личните заменки во турскиот јазик се:

Еднина

1. Ben - јас

2. Sen - ти

3. O - тој, таа, тоа

Множина

1. Biz - ние

2. Siz - вие

3. Onlar - тие

Доколку пишете "Siz", ќе ви даде превод "ти" (се преведува како да е англиското "you"), што не е точно.

Друга грешка е на пример со личната заменка 3 л.е "тоа".

Доколку пишете "тоа", ќе добиете превод "bu", што не е точно, бидејќи тоа "bu" значи "ова".

Се надевам дека ќе бидете задоволни и ќе научите нешто ново од мојов одговор на ова прашање.

Тагови
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

#мкфејл

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Не сме знаеле дека Balenciaga прават детски ортопедски патики

Read more

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Делчевец пронајде лек за корона

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе