Како се решаваат расправии во врската со „правилото на 5 минути“?

Ако и вие спаѓате во онаа група луѓе кои се во изолација со партнерот, голема е веројатноста дека меѓу вас се јавило одредено ниво на нетрпеливост, па и расправии за работи кои досега никогаш не биле проблем.

Сексологот и терапевт за врски Грејс Хејзл сподели неколку совети за двојките кои во овие вонредни времиња може да се најдат во тешки моменти.

Таа објаснува дека искрената комуникација, како и секогаш, треба да биде на прво место и дека треба да ги искажувате мислењата, емоциите, потребите и стравовите, но исто така и да го сослушувате партнерот.

За остварување на оваа цел, понекогаш е потребно да примените нови методи на комуникација, а Хејзл советува да го примените правилото на 5 минути.

Тоа подразбира дека секој од партнерите има пет минути да го каже она што му тежи, а во тоа време другиот нема да го прекинува, ниту вербално, ниту со гримаси, превртување очи, заминување од просторијата или слично.

Кога едниот партнер ќе заврши, оној кој слушал треба да каже со свои зборови како го сфатил кажаното, а потоа да има 5 минути да го каже своето мислење и така во круг додека не дојдете до заедничко разбирање.

реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Љубов и секс

Во кој дел од денот сме најмногу расположени за секс?

Во кој дел од денот сме најмногу расположени за секс?

Read more

Зошто жените кои се сингл подолго време се посреќни во животот?

Read more

Секс за мрзи: Позата „лежечки полицаец“ гарантира интензивни оргазми

Read more

7 знаци дека форсирате врска од која нема да бидне ништо

Read more
 

Магазин

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе