Како се станува директор на ПОЦ?

Граѓанската иницијатива Шанса за Центар остро реагира на нетранспарентното објавување оглас за работното место директор на Јавното претпријатие Паркинзи на Општина Центар.

Оттаму реагираат дека се чини „прв и најважен услов за некој да стане директор на Јавното претпријатие Паркинзи на Општина Центар е да чита дневен весник. Како инаку би дознал дека воопшто постои конкурс за тоа работно место“.

Во објавата на социјалните медиуми, Шанса за Центар споделуваат фотографија од дневен весник, потенцирајќи дека во два од дневните весници на 26 септември е објавен токму таков оглас, за избор на нов директор на ПОЦ. Рокот за поднесување на пријави е 7 дена.

❗📰 Прв и најважен услов за некој да стане директор на Јавното претпријатие Паркинзи на Општина Центар е да чита дневен...

Posted by Шанса за Центар on Thursday, September 29, 2022

„Интересно е што конкурсот го нема онаму каде што е и најочекувано, на интернет страницата на ПОЦ. Во делот за вработувања на нивната страница се објавени одлуки за избрани кандидати за советник за финансиски работи, за референт-архивар и за возачи на пајаци, но за нов директор нема ниту збор. 

Никаква информација за огласот за највисоката позиција во единственото јавно претпријатие на општината нема ниту на страницата на Општина Центар иако конкурсот за местото го објавува токму нејзиниот градоначалник. 

Пристигнатите пријавите пак ќе ги разгледува тричлена комисија составена од градоначалникот, така што ниту управниот, ниту надзорниот одбор на претпријатието не се вклучени во постапката“, укажуваат од Шанса за Центар.

Оттаму упатуваат повик до сите заитересирани за конкурсот за работното место директор на ПОЦ да се пријават на конкурсот што важи до денес, 2 октомври, но иронично потенцирајќи дека е речиси невозможно некој успее во тој рок да изработи Програма за работа и развој на претпријатието за период од 2022 до 2026 година. 

„Случајот го опишува односот на раководството на Општина Центар кон општинските ресурси. Тие се резервирани за партијата и однапред избраните. Нема ниту обид за глумење на транспарентост“, алармираат тие.

реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Шеикот ѝ мавташе на бразилска навивачка, тоа не ѝ се допадна на жена му

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа во љубовта

Read more

Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Read more

Македонија

ЕСМ ќе го преземе управувањето со Топлана Скопје Север, најави Ковачевски

Read more

Одбраната на обвинетите за убиството на Тот најави жалба

Read more

Слаб снег на Стража, Ѓавато, Маврово, Попова Шапка и Крушево

Read more

18 години затвор за Анџело и Клементина, 16 за Андреј за убиството на Денис Тот

Read more
 

Вести

CNN најави отпуштања на вработените

Читај повеќе

Путин остана без 160 генерали и полковници

Читај повеќе

Писмо-бомба експлодира во украинската Амбасада во Мадрид, има повредени

Читај повеќе

Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Читај повеќе

Русија забрани извоз на воена опрема за 40 земји, меѓу нив и Македонија

Читај повеќе

Близок соработник на Путин поднесе оставка

Читај повеќе

Африка на работ на глад, Русија донира 260.000 тони ѓубриво

Читај повеќе

ЕСМ ќе го преземе управувањето со Топлана Скопје Север, најави Ковачевски

Читај повеќе

Одбраната на обвинетите за убиството на Тот најави жалба

Читај повеќе