Како шеќерот ни влијае на мозокот?

„Простите“ шеќери, или моносахаридите (како глукоза), содржат енергија која биолошките клетки ја користат и трошат. За полесна идентификација, секој збор што завршува со „оза“ најверојатно претставува вид на шеќер.

Внимавајте, шеќерот не се состои само во торти, колачи, сладолед и засладени пијалаци. Го има и во готови сосови, флаширана вода со вкус, јогурт, гранола...

Што всушност се случува во нашиот мозок кога внесуваме шеќер? Зошто колку повеќе јадеме благо, толку повеќе го посакуваме?

реклама

Чек дис аут

Кои намирници немаат рок на траење?

Read more

Моќен трик од Сигмунд Фројд: Кога некој ве навредува, кажете му само еден збор

Read more

Кога забавата не се одвива според планираното, фејл компилација

Read more

10 празници со мрачно потекло

Read more

Нови видеа

play_arrow

10 малку познати, но многу интересни факти за Земјата

Read more
play_arrow

Зошто треба да јадете намирници богати со цинк?

Read more
play_arrow

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Read more
play_arrow

Топ 10 женски групи кои повеќе не постојат

Read more
play_arrow

40 минути интензивни вежби за активирање на сите мускули

Read more
play_arrow

Кога забавата не се одвива според планираното, фејл компилација

Read more
play_arrow

Објавен трејлер за новиот филм „American Refugee“

Read more
play_arrow

10 празници со мрачно потекло

Read more
play_arrow

Како да заспиете за помалку од 3 минути секоја ноќ?

Read more
play_arrow

Дронска снимка од поплавите во Канада

Read more
play_arrow

Vogue лекција по мода: Сѐ што треба да знаете за корсетите

Read more
play_arrow

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Read more