Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

А.С.
/ 21.06.2024 / 12:44

Планирајте ги вашите оброци однапред, останете хидратирани, вклучете се во редовна физичка активност и практикувајте урамнотежена исхрана.

Диетата 80/20 е флексибилен пристап кон исхраната кој вклучува јадење здрава храна во 80 проценти од времето, додека ви овозможува да уживате во помалку здрав избор во 20 проценти од времето.

Оваа диета може да ви помогне да ги стопите масните наслаги, а не е премногу рестриктивна - строгите диети генерално немаат долгорочни резултати.

Следејќи ја оваа диета, треба да донесувате здрави одлуки 80 проценти од времето. Ова вклучува јадење посни протеини, влакна, овошје, зеленчук, цели зрна и здрави масти. Исто така, 20 проценти од времето можете да консумирате нездрава храна, се разбира, во ограничени количини.

Оваа диета не влијае само на вашето физичко здравје, туку и на менталното здравје, бидејќи ви овозможува да уживате во вашите нездрави задоволства - слатки, брза храна, пица, тестенини...

Конечно, однапред планирајте ги оброците, останете хидратирани, редовни физички активности и практикувајте урамнотежена исхрана.

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Фит

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more

Четири намирници за порамен стомак

Read more

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Read more

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе