Како SOFIA откри вода на Месечината?

Најголемата светска летачка опсерваторија откри вода заробена на површината на Месечината. За првпат е потврдено постоењето на вода на посветлата страна на Месечината, што покажува дека се простира на целата површина, а не само на студените, карпести подрачја во областа на половите.

SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) на НАСА се темели на широкотрупниот авион Boeing 747 SP, модифициран за да може во задниот дел на трупот да го носи 2,5 метри широкиот рефлекторски телескоп.

Овој телескоп е направен за инфрацрвени набљудувања на висина од околу 12 км во текот на летот на авионот во стратосферата. Авионот може да патува над која било точка на Земјината површина, така што набљудувањата може да се спроведат од јужната и од северната полутопка.

SOFIA ги детектирала молекулите на вода во кратерот Клавиус, втор по големина на посветлата страна на Месечината. Досегашните набљудувања на површината на Месечината открија вид на водород, но не можеа да препознаат дали станува збор за вода (H2O) или за хидроксил (OH).

Податоците од оваа локација укажуваат на концентрации на водени молекули во делот од 100 до 412 на милион што е околу 0,35 литри вода на еден метар кубик месечева површина, како што може да видите во ова видео.

Remote video URL

Само за споредба, во Сахара може да се најдат 100 пати поголеми концентрации, но засега не постои технологија која би овозможила од површината на месечината да се извлече вода за потребите на астронаутите  и идните колонии, па и за решавање на проблемите за собирање вода за пиење, треба да се проучуваат ладните замрзнати базени во карпестите подрачја на Месечината.

Од научен аспект, ова откритие отвори нови прашања за тоа од каде таа вода стигнала на Месечината и како опстанала во толку непријателско опкружување.

Тагови
реклама

Масовно иселување: Зошто си заминуваат луѓето од Македонија и дали би се вратиле?

Read more

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Read more

Пробајте нешто ново: Извонредни трикови за незаборавна предигра

Read more

За малку избегнат судир на патнички авион и НЛО

Read more

Наука

Зоната на смртта на Монт Еверест контаминирана со микропластика

Read more

Што ако Месечината имаше своја месечина?

Read more

Руски космонаути на прва вселенска прошетка после 18 месеци

Read more

Сите неодговорени прашања за вакцината што го крена светот на нозе

Read more

Гик

Клучни информации за дел од досегашните вакцини против COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Бекам ќе заработи од FIFA 2021 повеќе отколку што заработи со Манчестер

Читај повеќе

Познати нови детали за смартфонот OnePlus 9 Pro

Читај повеќе

Велешка „Брако“ создаде моќна еколошка машина за чистење

Читај повеќе

Никој не го прашува Трамп: Бајден ќе го добие претседателскиот профил на Twitter

Читај повеќе

Зоната на смртта на Монт Еверест контаминирана со микропластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдени телата на господар и слуга кои настрадале во ерупцијата во Помпеја

Читај повеќе
  • play_arrow

Креаторите на Hitman прават видеоигра за Џејмс Бонд

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпотценетата Бетмен игра на сите времиња

Читај повеќе