Како Вест стана логото на НБА?

Џери Вест, една од највлијателните личности во историјата на кошарката почина вчера во САД на 87-годишна возраст.

Дресот на Лос Анџелес Лејкерс го носеше од 1960 до 1974 година, 14 пати беше Ол-стар. Еднаш беше најдобар стрелец и асистент во сезоната, а во 10 наврати беше избран во идеалната петорка.

Четири пати беше дел од најдобрата одбранбена петорка во НБА лигата, а во чест на Вест Лејкерс го пензионираше бројот 44. Во професионалната кариера постигна вкупно 25.192 поени (27 по натпревар), забележа и 5.366 скока и 6.238 асистенции.

Логото на НБА, кое е познато во целиот свет, е силуетата на легендарниот Џери Вест.

НБА лигата, во далечната 1969 година го ангажираше познатиот дизајнер Алан Сигл да креира ново лого. Сигел, претходно работел на логото за бејзбол лигата МЛБ, поради што и бил ангажиран од тогашните лечници на НБА.

Сигл прегледал илјадници и илјадници форографии, сè додека не налетал на една фотографија на Вест во дресот на Лејкерс. Во тој момент ја донел конечната одлука да ја искористи таа фотографија за офоцијалното лого на НБА лигата.

Значи сѐ било едноставно. Му се допаднала фотографијата, го одбрал Вест, а не во тоа време најголемата ѕвезда Бил Расел со неговите 11 прстени.

„Тоа е многу елегантна, моќна претстава на кошарката. Тешко е графички да се направи нешто што е толку статично. Да се постигне таа тензија во движењата и грациозноста. Многу е тешко, мораше да биде едноставно. Мораше да биде силно. Динамично. Да ги има сите тие елементи“, ја објасни Сигл својата одлука.

Од тогаш до денес, силуетата на Џери Вест е препознатлива за милиони фанови ширум светот.

Remote video URL

Инаку, во последните години, во САД се води дебата дали логото треба да се смени за да му се овозможи на Коби Брајант да го заземе тоа место. Вест, кој како генерален менаџер на Лос Анџелес Лејкерс, го донесе во тимот Коби Брајант, неколку пати нагласи дека дека тоа нема да му пречи.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Кошарка

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more

Голден Стејт го отпушти Крис Пол, легендарниот кошаркар за еден ден си најде нов клуб

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе

Мбапе ја доби „деветката“ на Бензема во Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Експерт за ВАР објасни зошто беше досуден пенал за Англија

Читај повеќе

Кој ќе биде судија за финалето на ЕУРО 2024?

Читај повеќе

Кејн испиша историја: Ниту еден Европеец досега не успеал во тоа

Читај повеќе

Вимблдон зад сцената: Како се реализира тениски пренос?

Читај повеќе
  • play_arrow

Невиден хаос на Копа Америка: Дарвин Нуњес се тепаше со навивачите, со столче отиде на трибина

Читај повеќе