Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Не е секогаш лесно да се препознае кое месо во продавницата е свежо и со добар квалитет, особено ако е мелено. Најдобро би било да купувате домашно, но тоа не е секогаш возможно, затоа треба да ги искористите советите на експертите кои ќе ви помогнат да го препознаете квалитетот на месото.

Првиот совет е секогаш да им дадете предност на локалните производи кои поминале краток пат пред да се најдат во продажба. Но, покрај информациите на пакувањето, треба да обрнете внимание и на изгледот на месото.

Иако многу луѓе мислат дека е нездраво, маснотиите му даваат на месото многу од аромата и квалитетот. Квалитетното месо треба да има малку интрамускулна маснотија, а тоа може да се примети по белите ленти што личат на вени со кои месото е ишарано.

Ако купувате спакувано месо, не смее да има вода во него. Ако месото е во крвава вода, тоа значи дека е старо. За ова, како и за другите проверки, ви требаат само 5 секунди.

Боја

Идеалната боја на месото зависи од видот на храната за која станува збор. Свежото телешко месо треба да биде светло, но не и бело, исто како пилешкото, мисиркиното или паткиното месо. Говедско месо треба да биде средно црвено, но не премногу темно. Идеалното свинско месо е бледо розово. Треба да ги избегнувате сите сивкасти нијанси на месо бидејќи е можно не само да не е свежо, туку и да е расипано.

Цврстина

Постои уште еден начин за лесна проверка дали спакуваното месо е сѐ уште свежо. Ако го притиснете со прст, мора брзо да се врати во првобитната состојба и на него да не остануваат вдлабнатини, а површината на месото мора да блеска.

Тагови
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Живот

Хороскопските знаци зад волан: Бикот вози по свое, Лавот за чудо е дисциплиниран

Read more

Декорации за сечиј вкус: 3 прекрасни растенија што се садат во октомври

Read more

Фигурина на слон во домот и други извори на среќа

Read more

Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Read more
 

Магазин

Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Читај повеќе

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

За одличен почеток на денот: Смути со какао и цимет

Читај повеќе

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе