Како засекогаш да се решите од масните наслаги на стомакот?

А.С.
/ 14.10.2021 / 15:47

Лошиот начин на исхрана и нередовната физичка активост се двете главни причини за дебелеење.

Истото важи и за акумулирањето масни наслаги на стомакот и половината, иако тука како фактори се наведуваат и седечката работа и високото ниво на стрес и анксиозност.

Акумулирањето на поткожно масно ткиво во пределот на стомакот покрај тоа што може да ви пречи естетски, исто така е штетно за здравјето и го зголемува ризикот од кардиоваскуларни болести, дијабетес и одредени видови рак.

Што да направите за да го намалите нивото на стрес? Прв чекор е да одбегнувате нептребно стресни ситуации и да научите како да се релаксирате. Хормонот на стрес, кортизол, придонесува масните наслаги да се акумулираат околу стомакот, па добар избор за релаксација е да медитирате или да правите вежби за дишење.

Процес на слабеење

Доктор Ентони Балдузи подготви две видеа, наменети посебно за мажи и за жени, со совети како засекогаш да се решите од масните наслаги на стомакот и да продолжите со здрав и активен живот.

Според него, најважно во почетокот на процесот на слабеење е да се ослободите од надуеноста. Тоа значи дека треба да исфрлите секаков вид на преработена храна од вашето мени.

Долгорочното решение за масните наслаги е солиден план на исхрана во кој ќе постигнете „дефицит на калории“, односно ќе почнете да трошите повеќе калории отколку што внесувате. Потоа следи солидниот план за вежбање.

Кога го составувате вашиот индивидуален план на исхрана и вежбање, имајте на ум дека тоа ќе биде вашиот долгорочен план, односно нема да се ставате на брза диета што не е одржлива на подолго време и има повеќе негативни отколку позитивни ефекти.

Remote video URL
Remote video URL
реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Фит

Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

Read more

Дали треба да вежбате пред или после појадокот?

Read more

40 минути интензивни вежби за активирање на сите мускули

Read more

Витамин кој ќе ви помогне да имате рамен стомак

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Читај повеќе

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Читај повеќе

Драма кралици: Хороскопски знаци кои претеруваат за сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Опсесијата со здрава храна е болест и тешко се лекува

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Читај повеќе

Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

Читај повеќе

ECDC излезе со препораки за заштита од новиот сој омикрон

Читај повеќе

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе

Предлог за денешниот семеен ручек: Говедски гулаш со печурки

Читај повеќе