Како Zelda ќе го врати Nintendo во живот?

Nintendo се потпира на новата верзија на својата 40-годишна игра Zelda за да го заживее својот бизнис по пријавениот пад на профитот.

Компанијата ќе ја објави The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, новото издание на легендарната игра, а видеоклиповите кои кружат на интернет привлекоа милиони прегледи и ги возбудија обожавателите.

Првото издание беше во 1986 година

Сагата за принцезата Зелда и воинот Линк е продадена во 125 милиони примероци ширум светот од нејзиното прво објавување во 1986 година.

Таа помогна да се обликуваат игрите со „отворен свет“ во кои играчот слободно шета по виртуелните пејзажи - идеја што подоцна беше усвоена од многу други популарни игри.

Но, главниот предизвик оваа година ќе биде подобрување на бизнисот на јапонската компанија и продолжување на животниот век на нејзината конзола Switch, чија продажба е во голем пад по седум години на полиците.

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom ќе биде убедливо најголемиот придонесувач за приходите на Nintendo оваа година“, рече Серкан Тото, аналитичар во Kantan Games.

Пионер на отворениот свет

Првата епизода од The Legend of Zelda ги втурна играчите во непознат гејмерски универзум, без речиси никакви инструкции.

Креаторот на играта, Шигеру Мијамото, кој го создаде и другиот херој на Nintendo, Super Mario, беше инспириран од неговото детство во природа за да го дизајнира огромниот пејзаж од шуми, езера, пештери и планини за играчите.

„Во време кога повеќето игри завршуваа за час или два, опсегот на Zelda беше неверојатен“, рече Кијоши Тане, автор специјализиран за историја на видеоигри.

„Мапата е дизајнирана со акцент на истражувањето и е претходник на она што ќе станат игрите со отворен свет“, додаде тој.

Првата Zelda се појави на пазарот само неколку месеци по Super Mario, но двете игри беа многу различни.

Додека Марио трча од лево кон десно низ различни платформи, Зелда „го охрабрува играчот да го истражува, открива и мапира светот и да се соочи со предизвици“, рече Марк Браун, кој го анализира дизајнот на играта на неговиот канал на YouTube.

Играта стана инстантна сензација и ги помести границите на дизајнот на играта во следните две децении.

Библија за програмери

Така беше до пред петнаесетина години, кога малку и здосади. Nintendo сакаше да ја зголеми привлечноста на играта, но успеа само да создаде изданија кои не задоволуваа никого. Тврдокорните фанови се оддалечија, а продажбата настрада.

„Тимот за развој беше во криза“, рече Кацухико Хајаши од трговскиот магазин Famitsu за AFP.

Дизајнерите повторно ги разгледаа основите на играта, на крајот создавајќи го Breath of the Wild, изданието од 2017 година.

Лансираше заедно со конзолата Switch и оттогаш стана најпродаваното издание во серијата Zelda.

„Зелда сè уште е на врвот на топ листите во жанрот на акциони игри со отворен свет“, рече Хајаши.

Таа стана нешто како „библија“ за другите програмери, додаде тој.

Но, и покрај овој успех и трајната популарност на другите игри на Nintendo, како што е вечниот Super Mario, компанијата оваа недела објави страшна прогноза.

Годинава се очекува пад на нето добивката за 21 отсто во однос на лани. Ваквите предвидувања го прават новото издание на Zelda од витално значење за компанијата.

Чарлс-Луис Планаде, аналитичар во Midcap, верува дека Zelda може да стане „најпродаваната игра во историјата“.

„Тоа е игра која може да достигне 1 милијарда долари приход, што е многу значајно за компанија со годишен обрт од нешто повеќе од 10 милијарди долари“, изјави тој за AFP.

 

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Гејминг

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Read more

Се збогатија играјќи игрици - колку заработуваат најуспешните еспортисти?

Read more

Nintendo објави војна на пиратеријата, тужи две компании одеднаш

Read more

Ubisoft потврди дека работи на римејк на старите игрици Assassin's Creed

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе

Дали вирусите во древните египетски мумии може да предизвикаат „чума“ денес?

Читај повеќе

Пробиени 10 милијарди лозинки: Дали вашата е меѓу нив?

Читај повеќе