Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Како да се справите со стерилитетот, кој сè почесто ги погодува и мажите, и жените?

Сè повеќе парови имаат проблеми со зачнувањето, а стерилитетот подеднакво ги погодува и мажите, и жените, иако се чини дека за мажите помалку се зборува. Дали проблемот се крие во гените или во нездравиот начин на живот? И што треба да се направи за и двајцата да добијат потомство?

Гинекологот Александар Љубиќ дава одговори за овој сè поприсутен здравствен проблем кај паровите.

„Според статистичките податоци, нивото на причините за стерилитет и кај мажите и кај жените е исто“, објасни докторот. А кога е вистинскиот момент парот да побара стручна помош, објасни дека тоа зависи од еден фактор.

„Тоа секако зависи од возраста на парот, додека периодот на незаштитен однос кој не доведува до бременост се разликува од возраста на жената“, вели докторот.

Колку е постар парот или жената е над 40 години, толку се помали шансите за природно зачнување.

„Целата наша средина и начин на живот влијае на можноста за бременост, но и голем број различни фактори имаат улога во тоа, како што се гените, хормоналните пореметувања, загадената средина, пушењето, исхраната, стресот... Со природното зачнување, многу е важен психолошкиот момент, паровите да имаат поддршка на почетокот и желба да не се откажуваат“, објасни тој.

Неодамна, сè повеќе се развиваат нови техники за биолошка генска терапија кои помагаат во дијагнозата и поддршката на вештачкото оплодување јајце-клетки.

Конечно, лекарот ги советува паровите навреме да размислуваат за потомството, да се трудат да живеат што е можно поздраво, додека жените однапред да размислуваат за здрав начин на живот.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Read more

Здравје

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Read more

Лекарите открија скриен ран знак на замастен црн дроб

Read more

Како да препознаете дека на организмот му недостасува вода?

Read more

Витамини и минерали што не треба да се земаат заедно

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе