Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Cybertruck на Tesla моментално се произведува само за американскиот пазар, делумно благодарение на регулативите за полабави возила во земјата.

Сепак, тоа наскоро би можело да се промени, бидејќи извршниот директор на Tesla, Илон Маск, изјави дека глобалната верзија на Cybertruck би можело да започне да се произведува веќе во 2025 година.

Но, работите не се толку едноставни.

Планот на Маск за Cybertruck на европскиот и светскиот пазар

Според Маск, глобалната верзија на веќе култниот електричниот пикап Tesla Cybertruck би можела да се разликува од онаа што моментално се продава во САД, бидејќи меѓународните регулативи веројатно ќе го принудат производителот на автомобили да направи големи промени во дизајнот.

„Можеби ќе го потврдиме за други пазари некаде следната година [2025], но оваа година тоа е само за Северна Америка“, им рече Маск на присутните на Денот на инвеститорите на Tesla за 2024 година пред неколку дена за Cybertruck.

„Го дизајниравме автомобилот според северноамериканските барања, бидејќи ако започнете со сет меѓународни барања, тоа наметнува многу ограничувања на Cybertruck што би го направиле производот инфериорен“, рече Маск.

Така најави специјална верзија.

„Мислам дека ќе треба да направиме специјална верзија која, на пример, ќе биде во согласност со кинеските или европските регулативи, но нема смисла да ја додаваме таа сложеност додека не добиеме поголемо производство на Cybertruck“, рече тој.

Високи трошоци

Маск ги наведе високите производствени трошоци на Cybertruck - кој сè уште се произведува во мал обем во споредба со моделот Y SUV и седанот Model 3 - како причина што Tesla сè уште не може да изгради електричен пикап за прекуокеанските пазари.

„Има уште многу работа да се направи за да се намалат трошоците за Cybertruck. Сто пати е потешко да се премине од прототип до производство, а потоа да се намалат трошоците за 20 проценти е потешко отколку да се постигне производство на прво место“, рече тој.

„Би имале доволно побарувачка во другите делови на светот за Cybertruck. Каде и да оди, привлекува огромни толпи, така што не станува збор за побарувачка“, додаде Маск.

„Мораме да дојдеме до масовно производство, да поминеме низ процес на намалување на трошоците – не можам доволно да нагласам колку е тежок тој процес, навистина е интензивен – потоа мораме повторно да го потврдиме автомобилот што вклучува некои промени во дизајнот за да го донесеме. во согласност со другите пазари“, заклучи Маск.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Авто новости

Белгија ќе ги казнува сите во возилото за еден патник што не ставил појас

Read more

Smart Roadster би можел да се врати по 20 години

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Голем пад на Tesla во САД

Read more
 

Автомобили

  • filter

Практично и достапно: Како Pony Express ја моторизираше Југославија?

Читај повеќе

Белгија ќе ги казнува сите во возилото за еден патник што не ставил појас

Читај повеќе

Smart Roadster би можел да се врати по 20 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Читај повеќе

Голем пад на Tesla во САД

Читај повеќе

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Читај повеќе

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Читај повеќе
  • filter

Lanzante го претвори Porsche 935 во чудовиште легално за патиштата

Читај повеќе

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе