Каков татко, таков син: Стефан Ѓоковиќ стана хит поради неговата техника

На официјалната веб-страница на Вимблдон беа објавени две интересни фотографии на кои се гледа сличноста меѓу Новак Ѓоковиќ и неговиот син Стефан.

Семејството Ѓоковиќ моментално се наоѓа во Лондон, каде еден од најдобрите тенисери на сите времиња се обидува да ја одбрани титулата на Вимблдон, што воедно би бил негов 21 грен слем во кариерата.

Со него во Лондон се и сопругата Јелена, како и децата Стефан и Тара кои на секој натпревар му даваат поддршка на Новак. На споменатите две фотографии, кои ги објави Вимблдон на денот кога Ѓоковиќ не се натпреварува на турнирот, може да се види речиси идентичната техника на удар на тато Новак и синот Стефан.

Врвовите на прстите на десната нога се на тревата, додека левата нога е во воздух. Во слична положба е и левата, односно слободната рака во моментот на ударот.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Wimbledon (@wimbledon)

„Одиме на 100-тата победа на Вимблдон, пред помладите да стапат на сцена“, твитна ПР службата на овој турнир.

URL

Ѓоковиќ (3. АТП) се пласираше во 3. коло на Вимблдон откако синоќа го победи Австралиецот Танаси Кокинакис (79. АТП). По вкупно два часа игра беше 3:0 за Ѓоковиќ, а 6:1, 6:4 и 6:2 во сетови.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Тенис

Австралија без Кирјос на Дејвис купот

Read more

Халеп победничка на турнирот во Торонто

Read more

Халеп избори финале во Торонто и враќање во Топ 10

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more
 

Спорт

Мурињо тргна по Белоти за убиствен напад

Читај повеќе

Рамос ги смирил Нејмар и Мбапе

Читај повеќе

Цеље убедлив против Бутел на Струшкиот ракометен турнир

Читај повеќе

Маск: Се шегував, нема да го купам Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Kлучната причина за катастрофата на Јунајтед: Глејзер извадиле огромна сума од клубот

Читај повеќе

Легендарниот Радивој Корач постхумно во Куќата на славните

Читај повеќе

НБА ќе паузира на 8 ноември поради избори

Читај повеќе

ГН на Австралија нема да биде прва трка во Формула 1 ниту во 2023

Читај повеќе

Австралија без Кирјос на Дејвис купот

Читај повеќе