Каква била првата материја во универзумот?

Со разбивање на честички со брзина на светлина од 99,9999991%, научниците повторно ја создадоа првата материја што се појавила по Големата експлозија (Биг Бенг).

Од експлозијата излезе исконски вид на материја познат како кварк-глуон плазма или QGP. Тоа траеше само дел од секунда, но за првпат, научниците беа во можност да ги испитаат својствата на течноста слична на плазма - откривајќи дека има помала отпорност на проток од која било друга позната супстанција - и утврдија како еволуирала во првите моменти на раниот универзум.

Се смета дека по Големата експлозија, универзумот бил „енергетска супа“ пред брзо да се прошири за време на периодот познат како инфлација, што овозможил универзумот да се излади доволно за да се формира материја.

Првите ентитети за кои се смета дека се појавиле биле кварковите, основна честичка и глуони, кои носат моќна сила што ги лепи кварковите едни за други. Како што универзумот продолжил да се лади, овие честички формирале субатомски честички наречени хадрони, од кои некои ги знаеме како протони и неутрони.

Научниците ја создадоа оваа „супа“ во најголемиот атомизатор во светот, Large Hadron Collider (LHC) кај Женева, Швајцарија Со кршење на тешките атомски јадра заедно, научниците би можеле да создадат мала огнена топка што ефикасно ги топи честичките во нивните исконски форми за дел од секундата.

Оваа информација им помага на научниците да разберат каков бил универзумот во првите моменти по Големата експлозија.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Наука

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Read more

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Read more

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Read more

Изум на иднината: Биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух

Read more
 

Гик

Motorola ги претстави Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Читај повеќе

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе