Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Каква е состојбата со коронавирусот на Балканот денеска?

Во последните 24 часа регистрирани се 3.955 нови случаи со COVID-19 во Хрватска. Бројот на активни случаи изнесува 24.190, а починаа 68 лица. Хоспитализирани се 2.427 лица, а на респиратор се 262 пациенти.

Во Словенија се тестирани 6.853 примероци, а се регистрирани 1.784 новозаразени. Починаа 61 лице.

На болничко лекување се наоѓаат 1.284 пациенти од кои 197 се приклучени на респиратори.

Во Србија се воведени уште поригорозни мерки кои од денеска стапуваат во сила, а почнува со работа и најголемата ковид-болница. Епидемиолозите предвидуваат дека бројките ќе се движат до 10.000 новозаразени на дневно ниво.

Во последните 24 часа во БиХ се регистрирани 1.254 новоразени, а починати се 53 лица.

Црна Гора сè уште е на второто место во светот според бројот на случаи на коронавирус на милион жители, покажуваат податоците на страницата Worldometers.

Пред Црна Гора, која според овие податоци има 58.800 случаи на милион жители, е само Андора со 89.294, пренесува црногорскиот весник Vijesti.

Според Институтот за јавно здравје, во Црна Гора во моментов се активни 10.550 случаи на коронавирус, додека од почетокот на годината се регистрирани 36.932 случаи на инфекција.

Тагови
реклама

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Read more

Филипче: Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“

Read more

26 јануари 1788, почнала колонизацијата на Австралија

Read more

Конор Мекрегор суспендиран на шест месеци

Read more

Регион

Коснет: Американските војници не гинеа за да се создадат Голема Србија и Голема Албанија

Read more

СИРИЗА бара активирање на групата за пријателство Северна Македонија – Грција

Read more

Илинден-Тирана ги повика Македонците од Гора масовно да ја подржат партијата „Единствена горанска партија“

Read more

Следниот месец во Албанија ќе пристигнат над 40.000 дози вакцини од Pfizer

Read more
 

Вести

Филипче: Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“

Читај повеќе

Утре без струја дел од општините Карпош и Сарај, задутре дел од Центар и Арачиново

Читај повеќе

Усвоен Националниот план за COVID-19 вакцинација

Читај повеќе

Португалија ги претстави целите на претседателството со ЕУ

Читај повеќе

Во текот на ноќта облачно со повремени врнежи претежно од снег

Читај повеќе

Нови 444 случаи на COVID-19, 894 оздравени и 21 починат

Читај повеќе

АХВ постапи по две нотификации за увезен небезбеден сусам од Индија

Читај повеќе

Средба на Димитров и Османи со Лајчак: Македонската европска приказна е пример за другите држави од регионот

Читај повеќе

Ресторани во Дубаи им нудат попусти на вакцинираните гости

Читај повеќе