Каква корист има нашиот организам од морската сол?

Постојат многу лековити својства на морската сол, дали знаевте дека содржи хемиски соединенија кои се важни за правилното функционирање на човечкиот организам?

Пет работи поради кои морската сол е корисна за нашиот организам:

1. Ја прочистува крвта и го зголемува нивото на хемоглобин

Јоните на солта во морето продираат низ нашата кожа и влегуваат во крвта поттикнувајќи производство на крвни зрнца и зголемено ниво на хемоглобин.

2. Рамнотежа на ендокрините жлезди

Морската сол содржи многу лековити макро и микро елементи (јод, калциум, калиум, магнезиум, сулфур), минерали и катализатори кои го забрзуваат метаболизмот и го подобруваат функционирањето на ендокриниот систем.

Освен тоа, морската сол содржи и многу биолошки стимулатори кои го активираат функционирањето на жлездите низ внатрешна селекција и делуваат стимулативно на целиот организам.

3. Подобар нервен систем                                                

Морската сол содржи мала количина на бром и магнезиум, дејството на овие два елементи го намалува ризикот од добивање главоболка. Морската сол позитивно влијае и на рецепторите во кожата и останува во епидермисот три до четири недели по влегувањето во морето.

4. Промовира развој на ментални способности

Морската вода содржи јод важен за правилно функционирање на тироидната жлезда и за синтеза на хормонот кој поттикнува интелектуален развој и ги подобрува менталните способности. Децата кои немаат доволно од овој важен хормон во организмот можат да заостанат во психофизичкиот развој.

5. Штити од настинки и бронхијална астма

Еден милиметар морска вода содржи илјада честички морска сол. Во текот на еден ден минат на море, детето вдишува околу 10 милијарди од овие честички кои имаат лековито дејство на дишните патишта, бронхиите и белите дробови.

Морската сол го снабдува телото со селен, хемиски елемент клучен за функционирање на тироидната жлезда и одржување на имунитет.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Здравје

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Read more

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Read more

Млечни производи кои го намалуваат ризикот од дијабетес

Read more

Зошто некои идни татковци чувствуваат симптоми на бременост?

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе