Какви новитети ќе донесе iOS 15?

Apple ќе ја одржи годишната конференција за програмери WWDC.

Еднонеделниот настан им овозможува на независните програмери да научат многу работи за најновите функции уште пред да излезат за јавноста, за да можат да ги ажурираат сите апликации или додатоци. Apple го лансираше WWDC со воведна презентација каде открива некои од највозбудливите нови додатоци за iOS, iPadOS, macOS, watchOS и повеќе.

Apple исто така ќе ја искористи презентацијата за да го претстави новиот хардвер, а некои познавачи навестија можна најава за MacBook Pro за време на главната презентација денеска, 7 јуни 2021 година. Но, ако не ве интересираат новите уреди, загарантирано е дека подоцна годинава за прв пат ќе го погледнеме iOS 15 - оперативниот систем на кој ќе работат стотици милиони iPhone телефони. Лани iOS 14 за првпат донесе видливи виџети на почетниот екран.

Годинава најавен е новиот изглед на апликациите Music и Podcast, како и поинаква поддршка за видеоповици „слика во слика“, за да можете да извршувате повеќе задачи додека зборувате.

Компанијата од Калифорнија прилично добро успеа да ги сочува сите гласини за своето следно ажурирање на iPhone пред WWDC 2021, што ќе се емитува онлајн поради тековната глобална корона-криза.

Сепак, сигурни извори открија неколку детали за тоа што да очекуваме од следната верзија на iOS.

Remote video URL
Екран

Според новинарот на Bloomberg, Марк Гурман, кој досега погоди сѐ кога станува збор за откривање детали за хардверските и софтверските планови на Apple, iOS 15 ќе донесе нов слој боја на заклучениот екран.

Иако iOS 14 целосно го смени изгледот на почетниот екран, екранот за заклучување - што сопствениците на iPhone го гледаат секогаш кога ќе го „разбудат“ екранот - остана непроменет.

Контролен центар

Се зборува и за промена на Контролниот центар - мени за кратенки со кои може лесно да се пристапи до некои од најчестите поставки на вашиот iPhone. До ова се пристапува со лизгање од горниот десен агол на екранот на iPhone со Face ID или со повлекување одоздола ако користите постар модел.

Според веродостојни информации, Apple веројатно ќе позајми некои новини воведени минатата година со macOS Big Sur, кој пристигна со верзијата на Control Center - прва за десктоп оперативниот систем, на iPhone.

За iOS 15 се планира покомпактна естетика, како и можност за drag&drop контроли за да одговараат на вашите потреби – што им е достапно на сопствениците на Mac.

Нутриционист

Вградената апликација Health на Apple е веќе доста сеопфатна, со можност за поврзување со широк спектар на фитнес и здравствени уреди за складирање на податоци за срцевиот ритам, телесната тежина, БМИ, моделите на спиење, менструалниот циклус и многу повеќе. Сепак, една област каде што заостанува зад конкурентите како MiFitnessPal е можноста да се следи внесувањето храна и калории.

Марк Гурман тврди дека сето ова ќе се промени со iOS 15. Apple, наводно, ќе додаде можност за евидентирање оброци и калории во апликацијата Health - за да можете да ги проверите нутритивните детали и внесот на калории, како и дневните тренинзи, потрошени калории и многу повеќе. Не е познато дали корисниците ќе можат рачно да ги внесуваат сите информации или дали Apple ќе обезбеди база на податоци за храна и ќе понуди скенирање на баркодови, како некои веќе конкурентни услуги што се веќе достапни на iOS.

iMessage

Конечно, се очекува дека iMessage – функција за размена на пораки со сини облачиња што се наоѓа на сите уреди на Apple - ќе го привлече вниманието и на инженерите на Apple. Иако нема инфо за тоа што точно можеме да очекуваме, Apple ќе сака платформата за пораки да биде во чекор со некои од нејзините најблиски конкуренти, вклучувајќи ги WhattsApp, Messenger, Telegram и Signal.

Apple обично ја лансира својата нова верзија на iOS во септември, така што би очекувале компанијата од Калифорнија да се придржува до тој временски период и годинава.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Вести

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Read more

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Read more

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Read more

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Read more
 

Гик

Motorola ги претстави Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Читај повеќе

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе