Калинка - суперовошје кое го успорува стареењето на кожата

Луѓето коишто редовно јадат калинки имаат силен имунитет. Калинката е суперовошје кое содржи многу растителни влакна, витамини и минерали.

Покрај високата содржина на витамин Ц, калинката содржи и неколку витамини од Б групата, како и неколку важни антиоксиданти.

Плодовите од калинка содржат и минерали како калциум, бакар и манган, како и витамин К. Во 100 грама калинки има околу 4 грама растителни влакна.

Ова овошје има позитивно влијание на работата на срцето, но покрај сите наведени карактеристики, калинката се користи и за секојдневна нега на кожата бидејќи се верува дека го успорува стареењето на кожата.

Од време на време може да направите пилинг за лице од калинка. Сокот од калинка може да се користи и како природен тоник за кожата. Откако ќе го измиете лицето со вода, нанесете мала количина од сокот од калинки за да го исчистите лицето.

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Здравје

Русите не ја тестирале вакцината за COVID-19 на деца

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Тим лекари на Кардиологија спасија повреден во сообраќајка со стентирање кое за првпат се изведува кај нас

Read more

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Read more

Магазин

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Читај повеќе
  • play_arrow

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Читај повеќе

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојче спасено откако 24 часа минало под урнатините во Бејрут

Читај повеќе
  • filter

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Читај повеќе