За првпат во историјата

Канада ја елиминираше Австралија и се пласираше во полуфиналето на Дејвис купот

Мадрид, 22 ноември 2019 (МИА) – Канада обезбеди пласман во полуфиналето во новиот формат на Дејвис Купот откако Вашек Поспишил и Денис Шаповалов го добија решавачкиот натпревар во двојки против Австралија.

Бр. 150 на светска ранг листа, кој игра исклучително инспирирано од почетокот на неделата во Мадрид, им даде предност на „Jаворовите листови“, откако во воведниот натпревар го совлада Џон Милман со 7-6 (7), 6-4.

Шаповалов, кој досега имаше и два успешни синглови, беше близу до третата победа против Алекс Де Минор, но на крај беше поразен со 6-3, 3-6, 5-7. Шампионот од Стокхолм, сепак, се опорави малку подоцна и заедно со Поспишил го совладаа тандемот Џордан Томпсон и Џон Пирс со 6-4, 6-4.

Така, Канада се квалификува во полуфиналето, каде нејзин ривал ќе биде победникот меѓу Србија и Русија, дуел кој се игра во сабота. Канада ја совлада Австралија за првпат во историјата и тоа за пласман во полуфиналето на Дејвис купот.

Во другите две четвртфиналиња, во попладнево ќе се соочаат Обединетото Кралство - Германија и домаќинот Шпанија против Аргентина.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Тенис

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Read more

Надал: Ги почитувам тенисерите кои решија да играат на УС Опен, можеби им требаат пари

Read more

Среќен роденден, Роџер Федерер!

Read more

Вавринка објасни зошто го пропушта УС Опен

Read more

Спорт

Довициозо ќе го напушти Дукати на крајот на 2020 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Поставен нов светски рекорд на 5.000 метри во Монако

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Познати сите учесници во НБА плеј-офот

Читај повеќе

Петковски: Одиме по бодови против Беласица, ама без потценување

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв пат по 1946 година Барса прими 8 голови

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе