Канаѓанката Жермен сензационална победничка на слаломот на СП во Франција

Скијачката од Канада, Лоренс Сент Жермен, направи големо изненадување со победата на денешниот слалом возен на Светското првенство во Куршевел и Мерибел.

Лоренс, на која до денес најдобар пласман на една слаломска трка ѝ беше 6. место, денешните две трки ги заврши со вкупно време 1:43,15 минута.

Големата фаворитка за триумф, Американката Микаела Шифрин, беше водечка по првото возење, но на крајот мораше да се задоволи со сребрен медал. Нејзиниот заостаток зад победничката изнесува 57 стотинки.

Третото место и бронзениот медал го освои Лена Дир од Германија со време 1:43,84 минута.

На денешниот слалом настапи и Македонката Јана Атанасовска која не успеа да ја заврши првата трка.

Утре на Мундијалот во Куршевел и Мерибел на распоредот е машкиот слалом.

Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Останати спортови

Брутално: Англичанец нокаутираше Хрват за 28 секунди

Read more

Вуков од Силверстоун: Се надевам дека малерот остана во Австрија

Read more

Убиен е поранешниот светски шампион во скок во височина, по него се трагаше две недели

Read more

Најпознатата велосипедска трка Тур де Франс за прв пат стартува во Италија

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Давид Бабунски потпиша за Данди Јунајтед, ја доби 10-ката

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе претставен пред преполн „Бернабеу“

Читај повеќе

Избран најдобриот тим на ЕУРО, доминираат Шпанците

Читај повеќе

Унаи Симон ќе паузира до октомври

Читај повеќе

Саутгејт поднесе оставка, не е повеќе селектор на Англија

Читај повеќе
  • play_arrow

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Читај повеќе

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Читај повеќе
  • play_arrow

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Читај повеќе

Хаман: Од 10 најлоши натпревари на турнирот Англија играше на 7

Читај повеќе