Капела во Англија претворена во дом вреден над милион фунти

Зградата која некогаш служела како капела денес е преубав дом кој се продава за повеќе од милион фунти.

Се работи за поранешна баптистичка капела која задржала многу од своите оригинални карактеристики. Изградена во 1882 година повеќе од 100 години служела за религиозни цели. Сепак, сегашниот сопственик целосно ја реновирал и претворајќи ја во прекрасен семеен дом.

При реновирањето се работело детално, од водоводни цевки, преку електрични инсталации, до подно греење.

Сега е објект од отворен тип со висок плафон од нешто повеќе од 243 квадратни метри. Се влегува преку голема двојна врата директно во големиот дневен престој, ѕидовите се од тула, додека подот е дрвен. Големите прозорци овозможуваат влез на дневна светлина.

Дел од зданието се и кујна, трпезарија и ходник кој води до две спални соби, од кои едната има посебна бања. Капакот крие скалила што водат до подрум, кој може да се користи како остава, за чување вино или како втора дневна соба. Има и перална.

Вториот кат е резервиран за главната спална соба, гардеробер и уште една голема бања со када, а има и уште една спална соба која може да се пренамени во работна соба.

За време на процесот на реновирање, се водело сметка да се зачува историјата на капелата, така што оригиналните детали, вклучително и религиозните сцени сè уште се присутни.

Објектот се наоѓа во Саутбороу во Кент, Југоисточна Англија, и чини 1,15 милиони фунти.

Тагови
реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Архитектура

Колку може да заштедите на сметки со топлотна изолација на домот?

Read more

40 домови од соништата: Дали би живееле овде?

Read more

Пролетно освежување: Преуредете го домот со малку пари

Read more

Зошто куќите на грчките острови се сино-бели?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

На кои светски атракции најмногу се жалат туристите?

Читај повеќе

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Читај повеќе

Како правилно да трчате во лето?

Читај повеќе

Олена Зеленска: Никој нема да ми го одземе сопругот, па ни војната

Читај повеќе

Знаци дека се однесувате како да сте му мајка, а не партнерка

Читај повеќе
  • play_arrow

Совети за почетници: Како да зготвите риба?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе
Седум совети како да спиете подобро

Седум совети како да спиете подобро

Читај повеќе

Пет знаци на кои животот радикално ќе им се смени во наредната недела

Читај повеќе