Карагер: Обамејанг е премногу добар за Арсенал

Поранешниот дефанзивец смета дека е време „Топчиите“ да го ослободат габонскиот голгетер бидејќи едноставно тој е премногу добар за да игра во паднатиот Арсенал.

Џејми Карагер целата кариера ја мина во редовите на Ливерпул и искусил многу различни сезони. Ситуацијата со Пјер-Емерик Обамејанг во Арсенал му е и тоа како позната бидејќи се соочил со слична и тоа во неколку наврати.

„Кон крајот на мојата кариера често пати бевме во ситуација кога бевме вон првите четири. Добро е да се потенцира дека се има правила и дека не се остава играчи да си заминуваат според Босман правилото, но доколку сум на местото на Микел Артета би размислил: 'Би имале ли повеќе шанси да се избориме за Лигата на шампиони ако Обамејанг остане по цена наредната година да го загубиме за џабе?'“, вели Карагер.

Арсенал мака мачи да се врати на позициите кои водат во Лигата на шампионите, а голгетер од калибарот на Обамејанг не сака да игра за клуб кој не е дел од нјадоброто континентално натпреварување.

„Тоа е одлука кога ќе треба да ја донесат. Во моментов, нема дилеми: Обамејанг е премногу добар за Арсенал. Тоа ни се случи неколку пати во Ливерпул со Луис Суарес и со неколку други играчи кои едноставно си очаен за да ги задржиш“, смета пензионираниот дефанзивец.

Статистиката на Обамејанг сезонава во сите натпреварувања

Обамејанг наредното лето ќе може без проблем да си замине од лондонскиот клуб бидејчи неговиот договор трае до јуни 2021 година. Токму затоа тренерот Артета размилсува дали летово да проба да заработи нешто на него или пак да го чува за тимот не биде ослабен.

„Си мислиш дека сакаш тимот да го градиш околу тој играч, па ако тој си замине имаш чувство дека треба да почнеш од почеток. Тоа е проблемот со кој се соочуваш кога се обидуваш да се вратиш помеѓу првите четити, нешто што Арсенал сега пробува да го направи“, рече Џејми за Sky Sports.

Арсенал е дури 9-ти на табелата во Премиер лигата со 8 бодиви заостанување зад Челси кој ја држи последната позиција која води во Лигата на шампиони.

реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Фудбал

Челси падна кај Вест Хем, Лестер продолжува да тоне

Read more

Интер броеше до 6, автогол го спаси Милан

Read more

Го платија 120 милиони евра за да седи на клупа

Read more

Левандовски: Имаме големи шанси за триумф во Лигата на шампионите

Read more

Спорт

  • play_arrow

Челси падна кај Вест Хем, Лестер продолжува да тоне

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер броеше до 6, автогол го спаси Милан

Читај повеќе

Вардар доби тешка група во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Го платија 120 милиони евра за да седи на клупа

Читај повеќе

Левандовски: Имаме големи шанси за триумф во Лигата на шампионите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: Пред 8 години моќната Шпанија ја прегази Италија и ја покори Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси влезе во клубот 700: Против кого постигнал најмногу голови?

Читај повеќе

Пиоли: Ибра ќе игра, тој е како лав

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти изненаден на прес, не знае дека му заминал играч

Читај повеќе