Карактеристики што децата ги наследуваат исклучиво од таткото

Претходните истражувања покажаа дека детето ја наследува интелигенцијата од мајката, но што е со другите негови карактеристики?

Дали има нешто што вашето малечко ќе наследи исклучиво од својот татко? Ако ги прашате генетичарите, да.

Како што пренесува Family Education, има дури три работи кои докажано ги наследува детето од таткото, а генетичарот Дејна Бресет откри кои се овие карактеристики.

Полот на детето

Ако тато некогаш се разочара што нема момче или девојче, тоа е само негова заслуга. Имено, познато е дека мажите се единствените одговорни за одредување на биолошкиот пол на детето, објаснува Бресет.

Висина

Физичкиот изглед на детето често е попристрасен кон татковите отколку кон гените на мајката. Експертите тврдат дека постојат најмалку 700 генетски варијации кои се одговорни за одредување на висината на детето. Иако оваа особина доаѓа од гените на мама и тато, постојат докази кои покажуваат дека гените на таткото играат поголема улога во одредувањето на висината.

Имено, научниците објаснуваат дека факторот на раст сличен на инсулин (IGF протеин) е генетска особина одговорна за стимулирање на растот. Генетичарот Бресет тврди дека ако тато е висок, детето најверојатно ќе биде високо кога ќе порасне.

Проблеми со менталното здравје

Истражувањата покажаа дека токму татковците можат да пренесат мутирани гени на своите деца кои водат до ментални болести или некои други проблеми со менталното здравје. Најчести се состојби како хиперактивност, шизофренија или биполарно растројство.

Исто така, Бресет објаснува дека децата чии татковци биле постари од 45 години кога ги зачнале исто така имаат поголема веројатност еден ден да имаат потешкотии во учењето, како и зголемена тенденција за депресија или анксиозност.

реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Живот

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Read more

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Read more

Опасен TikTok тренд ветува идеално исончан тен

Read more
 

Магазин

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе