Карамелизирано бело месо во слатко-кисел сос од пиво

Ова е еден од најубавите рецепти за бело месо бидејќи се крчка во вкусен сос од интересни состојки.

Белото месо е преполно со протеини и содржи навистина мал процент на масти, па затоа важи за едно од најздравите. Доста е лесно за подготовка бидејќи може да се пржи, пече, вари, похува... сите гурмани кои сакаат да експериментираат со храната треба да го пробаат овој совршен рецепт. Сѐ што е потребно да направите е да го испржите месото со крупно сечкан кромид, а потоа да додадете слатко-кисел сос од пиво. Потоа, нормално, да уживате.

Потребни состојки:

 • 3 пилешки стека
 • 100 гр брашно
 • 1 кромид
 • 3 чешниња лук
 • 40 гр путер
 • сол
 • бибер

за сосот:

 • 50 гр сенф
 • 1 лажица соја сос
 • 90 гр мед
 • ½ чаша пиво

Подготовка:

Стековите засечете ги во облик на дијамант (попречно и надолж), па посолете и побиберете. Валкајте го секое парче стек во брашно, па испржете ги од двете страни. Извадете ги од тавчето, таму ставете путер кој кога ќе се стопи додадете му ги крупно сечканиот кромид и толчениот лук. Пржете додека не омекнат, а потоа вратете го месото. Во сад измешајте сенф, пиво, мед и соја сос, па прелијте преку месото. Поклопете и оставете да се крчка 20 минути. Потоа послужете.

Remote video URL
Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Рецепти

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Read more

Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

Read more

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Read more
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
 • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе