Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Тромбозата е опасна состојба која се јавува кога крвните садови се блокирани од згрутчувања во крвта. Тогаш постои опасност згрутчувањата да се откинат и да го блокираат протокот на крв до виталните органи.

Сепак, постои навика која помага да се спречи формирање на згрутчувања во крвта. Според кардиологот Дарина Курбанова, важно е да пиете најмалку литар и половина вода дневно и да се движите.

„На секои 40 до 50 минути правете кратки вежби за истегнување. Овие препораки особено треба да ги следат луѓето кои се во исправена положба или долго време седат на канцелариска фотелја“, вели таа.

Имајте на ум дека дневните потреби за вода варираат во зависност од полот, возраста, нивото на физичка активност и временските услови. Нормата од еден и пол до два литри вода дневно е просечна, а вашиот лекар може да ви помогне да ја пресметате точната количина што ќе ви одговара.

Исто така, важно е да се држите подалеку од жешкото сонце и да го контролирате крвниот притисок.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Здравје

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Читај повеќе

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Читај повеќе

Три најдобри протеини за здравo срце

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе