Најважно е здравјето

Кардиолози тврдат дека најверојатно е крај со кариерата на Ериксен

Данскиот фудбалер Кристијан Ериксен доживеа срцев удар среде натпреварот на Европското првенство меѓу Данска и Финска. Еден од најпознатите спортски кардиолози во Англија, Санџај Шарма, вели дека е знак на прашање дали 29-годишниот фудбалер ќе продолжи со фудбалот.

Познатиот кардиолог тврди дека ова најверојатно му е последниот натпревар во кариерата. Срцето на фудбалерот престана да чука пет минути и поради ризик од ново нарушување на здравјето, тешко дека ќе игра понатаму.

„Веројатно е тоа крај на неговата кариера“, порача и доктор Скот Мареј, главен консултант за кардиологија во Националната здравствена служба на Обединетото Кралство.

Постои и добар аргумент за тоа.

„Италијанците им забрануваат на луѓето со срцеви абнормалности да се занимаваат со спорт, таков е законот“, изјави Мареј за фудбалерот кој настапува за Интер.

„Така работат веќе 20 години и со тоа степенот на смртност од срцев удар во спортот е намален од три на помалку од еден процент. Веројатно Ериксен ќе мора да има посебен пејсмејкер, уред кој ја следи работата на срцето и предупредува на проблеми“, објасни тој.

Ериксен има само 29 години и никогаш претходно немал срцеви проблеми, ниту претходните тестирања покажале неправилности.

И доктор Шарма го дели истото мислење, во Англија не би можел да игра бидејќи законите се строги.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Фудбал

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Read more

Алегри уште е лут: Ако Бонучи сака капитенска лента, нека си купи

Read more

Скромниот Холанд: 175 милиони евра се премногу за еден човек

Read more

Вмешан во нов скандал: Вејн Руни повторно ја изневери сопругата?

Read more
 

Спорт

Георгиевски: Ветивме медал, донесовме сребро, верувам дека следниот ќе биде златен

Читај повеќе

Пречек на Дејан Георгиевски на плоштадот „Македонија“ (ВО ЖИВО)

Читај повеќе

Мојсовски: Георгиевски освои сребро, но за нас тој е златен

Читај повеќе

Дејан се врати дома: Овој успех не е само за мене, туку за цела Македонија

Читај повеќе

Ѓоковиќ експресно во полуфиналето на ЛОИ

Читај повеќе
  • play_arrow

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Читај повеќе

Георгиевски попладнево се враќа во земјата со олимпискиот медал

Читај повеќе

Новата НБА сезона стартува на 19 октомври

Читај повеќе

Рекорден број на заразени на ЛОИ во Токио, двајца хoспитализирани

Читај повеќе