НБА ПЛЕЈ-ОФ 2021/22

Кари го надигра Дончиќ и донесе водство на Голден Стејт против Далас

Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс поведоа во финалето на плеј-офот од Западната конференција против Далас Маверикс со 1:0 во партии.

Вориорс славеа убедлива победа на домашен терен во „Чејс Сентр“ арената со 112:87 и сосема заслужено дојдоа до предност во серијата која се игра прв до четири добиени натпревари.

Стеф Кари го предводеше победничкиот тим со 21 поен, 12 скока и 4 асистенции, а шестмина негови соиграчи постигнаа двоцифрен број на поени.

На спротивната страна единствен расположен за игра беше словенечкото чудо Лука Дончиќ, но и тој оствари скромен настап според неговите стандарди. Словенецот го заврши натпреварот со 20 поени, 7 скока и 4 асистенции.

Remote video URL

Следниот натпревар се игра во ноќта петок кон сабота, а домаќин повторно ќе биде Голден Стејт во истата арена во Сан Франциско.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Кошарка

Јакимовски: Мора да покажеме зошто сме тука

Read more

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Read more

НБА драфт: Првиот пик во шок

Read more

Селекторот Бајиќ ги одбра кошаркарите за јулските квалификации

Read more
 

Спорт

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Читај повеќе

Одбојкарите загубија од Египет, одбојкарките од Тунис

Читај повеќе

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Читај повеќе

Формула 1 има намера да се префрли на еколошко гориво во 2026 година

Читај повеќе

Луди шпекулации од Чизмата: Нејмар во Јунајтед, Роналдо во Рома

Читај повеќе

Почна најчудниот Вимблдон досега: Ѓоковиќ и Надал повторно фаворити, се враќа Серена

Читај повеќе