Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Не може секаде во Германија да се плати со картичка, затоа секогаш треба да имате малку готовина при рака. Но, касиерите можат и да одбијат готовински плаќања.

Во Германија луѓето претпочитаат да плаќаат во кеш - дури и во услови на пандемија. Ова беше потврдено со истражување на давателот на платежни услуги Klarna во 2021 година. Речиси 50 отсто од испитаниците во Германија, повеќе отколку во сите други 8 земји каде што беше спроведено истражувањето, претпочитаат готовина при плаќањето. Во Шведска, на пример, тоа беше само 9 проценти.

Но, иако плаќањата во кеш се толку распространети и популарни во Германија, касиерите во супермаркетите може да ги одбијат.

Клиентите кои плаќаат со повеќе од 50 монети треба да очекуваат да бидат одбиени, бидејќи касиерите не мораат да прифатат толку многу монети по купување“.

Разбирливо, касиерите треба да одлучат дали ќе добијат поголема сума ситни пари или не.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Свет

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Read more

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Read more

Украински командант најави контраофанзива

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе