Касиљас соопшти дека се пензионира

Легендарниот шпански голман објави дека официјално се пензионира од активно играње фудбал.

Уште една легенда го напушта фудбалот. Голманот Икер Касиљас попладнево на Twitter објави дека ги закачува копачките и се простува со местото помеѓу стативите.

„Важен е патот кој го одиш и луѓето кои те придружуваат, не судбината до која ќе те однесе, бидејќи таа со работа и труд, доаѓа сама и верувам дека можам да кажам, без сомнеж, дека ме одведе по патот и до судбината кои ги сонував #Grac1as“, твитна Икер.

URL

Дете на Реал Мадрид, Касиљас скоро целата кариера ја мина во својот матичен клуб за кој одигра 725 натпревари во сите натпреварувања, а помина 16 сезони во кои освои 5 титули во Ла Лига, 2 во Копа дел Реј, 4 шпански Суперкупа, 3 Лига на шампиони, 2 УЕФА Суперкупа, 2 Интерконтинентални купа и 1 Светско клупско првенство.

Летото 2015 година го напушти Реал и замина во португалскиот гигант Порто каде мина 5 сезони. Одвои 2 титули шампион на Португалија и по 1 Куп и Суперкуп.

На 1 мај 2019 година за време на тренинг Касиљас доби мал инфаркт по што повеќе не заигра. Се лечеше, а иако беше во составот на Порто, го одложуваше враќањето не сакајќи да ризикува. Денес одлучи дека на 39 години е време да замине во заслужена пензија.

Касиљас долги години беше и број 1 во шпанската репрезентација. Дебитираше во 2000 година наследувајќи го Сантјаго Кањизарес, а потоа се афирмираше како незаменлив во „Фуријата“. Освои две титули европски шампион (2008 и 2012) и една мундијалска, онаа во 2010.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Фудбал

Почнува Серија А: Кој ќе го запре Јувентус?

Read more

Се враќа публиката во Калчото: В недела на две средби ќе има гледачи

Read more

Игуаин потпиша за Интер Мајами

Read more

Ако Шкендија приреди чудо со Тотенхем, ќе има полесна задача во плеј-офот

Read more

Спорт

Почнува Серија А: Кој ќе го запре Јувентус?

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокунбо вторпат по ред прогласен за најкорисен играч во НБА

Читај повеќе

Се враќа публиката во Калчото: В недела на две средби ќе има гледачи

Читај повеќе

ГП во Монца е најдобра трка сезонава според фановите

Читај повеќе

Игуаин потпиша за Интер Мајами

Читај повеќе

Ако Шкендија приреди чудо со Тотенхем, ќе има полесна задача во плеј-офот

Читај повеќе
  • play_arrow

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Читај повеќе

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе