Свет

КЦНА: Северна Кореја изврши многу значајно тестирање

8. декември 2019 - 9:58 | МИА

Северна Кореја изврши уште едно „многу значајно“ тестирање на полигонот за лансирање сателити Сохае, објави денеска државната новинска агенција КЦНА.

Агенцијата не прецизира што точно е тестирано, но некои западни медиуми наведуваат дека тој полигон претходно се користел за лансирање ракети во вселената.

Тестирањето е извршено во момент кога Северна Кореја предупредува дека ќе тргне по нов пат по застојот во преговорите со САД за денуклеаризација.

Коментирај