Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Чистењето на кадата е една од оние задачи што мора да се прават редовно, со цел да се спречи формирање на мувла, а една мајка откри одличен трик како да го направите тоа на едноставен начин користејќи само три производи - сода бикарбона, оцет и детергент за садови.

Каролина МекКоли сподели видео на својот TikTok профил во кое покажа како се чисти када во неколку брзи чекори, а нејзините совети воодушевија многумина.

Првото нешто кое треба да го направите е да натопите три крпи во оцет и да ги ставите преку славината на кадата за да ги отстраните сите несакани бактерии и нечистотија. Потоа ставете сода бикарбона во одводот и истурете чаша оцет за да го исчистите одводот од остатоци.

Оцетот е вообичаен природен производ што се користи за убивање бактерии и дезинфицирање на површините бидејќи се состои од оцетна киселина, додека содата бикарбона предизвикува растворање на нечистотијата и маснотиите во вода, а може да се користи и за чистење на разни површини и облека.

На крајот, истурете малку сода бикарбона на целата површина на кадата и додадете детергент за миење садови врз содаа бикарбоната, а потоа истријте ја кадата со мек сунѓер. Сѐ добро исплакнете со топла вода, внимавајќи да не остане сапун или пена.

@carolina.mccauley

Make your bathtub sparkle 🛁✨ #cleaningtips #cleaninghacks #satisfyingvideos #homehackswithcarolina #cleaningasmr

♬ Sunday - HNNY
реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Живот

Драма кралици: Хороскопски знаци кои претеруваат за сѐ

Read more

Дали треба да ја миете косата наутро или навечер?

Read more

Како да се справите со есенската депресија?

Read more

Најчестата причина зошто децата мразат да одговорат на општи прашања

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Читај повеќе

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Читај повеќе

Драма кралици: Хороскопски знаци кои претеруваат за сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Опсесијата со здрава храна е болест и тешко се лекува

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Читај повеќе

Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

Читај повеќе

ECDC излезе со препораки за заштита од новиот сој омикрон

Читај повеќе

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе

Предлог за денешниот семеен ручек: Говедски гулаш со печурки

Читај повеќе