Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Капитенот на Тотенхем и англиската фудбалска репрезентација, Хари Кејн, вели дека сака да освојува трофеи, но во дресот на лондонскиот клуб, пренесуваат британските медиуми.

Кејн има договор со Тотенхем до јуни 2024 година, а некои медиуми објавија дека тој би можел да го напушти клубот на крајот на сезоната.

„Сигурен сум дека ќе има разговори во наредните месеци. Фокусиран сум на оваа сезона и како да го дадам најдоброто за тимот. Има уште многу да се игра, се обидуваме да ја освоиме Лигата на шампионите, го имаме и ФА купот, натпревари во Европа. Тоа ме интересира. Знам дека ќе има гласини, многу шпекулации за мојата иднина, но ме интересира само што можам да направам за клубот“, рече Кејн.

Кејн, кој во јули ќе полни 30 години, во кариерата има одиграно 415 натпревари за Тотенхем и постигнато 266 голови.

„Секако дека сè уште сакам трофеи со Тотенхем. Тоа е мојата цел откако почнав да играм во првиот тим. Отсекогаш сум бил искрен за тоа и ќе продолжам да работам за да го остварам тоа. Имаме добар тим, фантастичен менаџер и нема причина да не успееме сезонава“, заклучи тој.

Освен кратките позајмици во Лејтон Ориент, Милвол, Норич и Лестер до својата 20-годишна возраст, Кејн целата кариера ја мина во редовите на Тотенхем. Но, не може да се пофали со ниту еден пехар освоен на клупско ниво, има само индивидуални признанија. Има две загуибени финалиња на Лига купот, едно загуибвени финале во Лигата на шампионите, а има и второ место во Премиер лигата. Ниту со репрезентацијата на Англија нема пехар: второ место на ЕУРО 2020, трето на Мундијалот 2018 и трето во Лигата на нации во 2019.

реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Фудбал

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Read more

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Read more

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Read more

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Читај повеќе

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Читај повеќе

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Читај повеќе
  • play_arrow

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Читај повеќе

Тотенхем за 10 години платил 62,5 милиони евра отштета за отпуштени тренери

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Читај повеќе

Шефот на Ла Лига: Се смеев од срце кога Баерн го елиминираше ПСЖ

Читај повеќе

Македонските фудбалери ја победија репрезентацијата на Фарски Острови

Читај повеќе